REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.
Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.

REKLAMA

REKLAMA

Efektowna brama garażowa jest ważnym elementem budynku. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Wybór bramy garażowej należy uzgodnić z architektem w momencie, kiedy rozpoczynamy projektowanie domu. Należy wziąć pod uwagę wygląd bramy, bezpieczeństwo użytkowania, a także funkcjonalność.

Idealną bramę garażową możemy wybrać z wielu modeli dostępnych na rynku. Producenci oferują bramy segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Kiedy zdecydujemy się na zakup jednej z nich, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: wygoda użytkowania, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo, dopasowanie do architektury budynku i otoczenia. Nieprzemyślany wybór może pociągnąć za sobą niepotrzebne wydatki. Brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe, ponadto jest ona widocznym elementem budynku.

REKLAMA

Ważny element budynku

Popularnym trendem stało się ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych. Moda ta przyszła do Polski z Europy Zachodniej. Brama garażowa jest dużym obiektem, dlatego przyciąga uwagę bardziej niż stolarka okienna i drzwiowa. Doskonały efekt można osiągnąć, jeśli stolarka okienna, drzwi wejściowe i brama garażowa będą w tym samym kolorze. Wszystkie elementy najlepiej zamówić u jednego producenta, co oszczędza nam czasu.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Bezpieczeństwo i sposób otwierania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dobór bramy garażowej do domu zależy od położenia wjazdu, wysokości garażu i jego umiejscowienia w bryle budynku. Zaletą bram rozwiernych jest fakt, że otwierają się one na zewnątrz, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni wewnątrz garażu. Z kolei bramy uchylne otwierają się do góry. Bramy rozwierne i uchylne nie mogą być stosowane we wszystkich przypadkach ze względu na sposób otwierania. Wymagają odpowiedniej przestrzeni przed garażem, która umożliwi swobodny ruch skrzydeł.

- Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry, wychodząc poza obrys budynku na długość 1 m i taką odległość należy zachować, ustawiając samochód przed garażem. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – opowiada Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry. W przypadku bramy segmentowej chowa się pod sufitem, a w bramie segmentowej – zwija się w skrzynkę, co pozwala nam ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża ze względu na mechanizm unoszenia. Należy skonsultować z firmą montażową miejsce i sposób instalacji. Najlepiej kupować bramę garażową z całym wyposażeniem i automatyką, dzięki czemu później unikniemy problemów eksploatacyjnych. Należy także zwrócić uwagę na atest CE, który jest gwarancją bezpieczeństwa i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz także: Zalety automatycznego otwierania okien

- Warto zwrócić uwagę, że brama i mechanizm kupowane oddzielnie tworzą urządzenie, które nie posiada certyfikatu CE mimo że wszystkie komponenty systemu taki atest posiadają. Dopiero montaż całego systemu opatrzonego certyfikatem CE, spełniającego normę europejską EN 13241-1 (łącznie z bramą, prowadnicami i napędem pochodzącymi od jednej firmy) daje gwarancję bezpiecznego i bezawaryjnego funkcjonowania – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Funkcjonalna brama

Dom, który wybudujemy musi być funkcjonalny. Ma być ładny, ale powinien również ułatwiać nam codzienne życie. Stąd powszechne stają się takie udogodnienia jak światło, które samo zapala się o zmroku, zdalnie uruchamiany system grzewczy czy elektrycznie opuszczane rolety okienne. Modne stają się automatycznie otwierane bramy garażowe. Producenci oferują nowatorskie rozwiązania, które umożliwiają nam otwieranie bramy za pomocą telefonu komórkowego. Poprzez zdalny sygnał mogą być otwierane lub zamykane. Inny sygnał otwiera bramę ogrodzeniową, co ułatwia nam dostęp do całej posesji. Dodatkowo bramy wyposaża się w czujniki ruchowe i fotokomórki, dzięki czemu są one bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA