| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Efektowna brama garażowa jest ważnym elementem budynku. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Wybór bramy garażowej należy uzgodnić z architektem w momencie, kiedy rozpoczynamy projektowanie domu. Należy wziąć pod uwagę wygląd bramy, bezpieczeństwo użytkowania, a także funkcjonalność.

Idealną bramę garażową możemy wybrać z wielu modeli dostępnych na rynku. Producenci oferują bramy segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Kiedy zdecydujemy się na zakup jednej z nich, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: wygoda użytkowania, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo, dopasowanie do architektury budynku i otoczenia. Nieprzemyślany wybór może pociągnąć za sobą niepotrzebne wydatki. Brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe, ponadto jest ona widocznym elementem budynku.

Popularnym trendem stało się ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych. Moda ta przyszła do Polski z Europy Zachodniej. Brama garażowa jest dużym obiektem, dlatego przyciąga uwagę bardziej niż stolarka okienna i drzwiowa. Doskonały efekt można osiągnąć, jeśli stolarka okienna, drzwi wejściowe i brama garażowa będą w tym samym kolorze. Wszystkie elementy najlepiej zamówić u jednego producenta, co oszczędza nam czasu.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Dobór bramy garażowej do domu zależy od położenia wjazdu, wysokości garażu i jego umiejscowienia w bryle budynku. Zaletą bram rozwiernych jest fakt, że otwierają się one na zewnątrz, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni wewnątrz garażu. Z kolei bramy uchylne otwierają się do góry. Bramy rozwierne i uchylne nie mogą być stosowane we wszystkich przypadkach ze względu na sposób otwierania. Wymagają odpowiedniej przestrzeni przed garażem, która umożliwi swobodny ruch skrzydeł.

- Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry, wychodząc poza obrys budynku na długość 1 m i taką odległość należy zachować, ustawiając samochód przed garażem. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – opowiada Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry. W przypadku bramy segmentowej chowa się pod sufitem, a w bramie segmentowej – zwija się w skrzynkę, co pozwala nam ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża ze względu na mechanizm unoszenia. Należy skonsultować z firmą montażową miejsce i sposób instalacji. Najlepiej kupować bramę garażową z całym wyposażeniem i automatyką, dzięki czemu później unikniemy problemów eksploatacyjnych. Należy także zwrócić uwagę na atest CE, który jest gwarancją bezpieczeństwa i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz także: Zalety automatycznego otwierania okien

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.
Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »