reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Żeby wybudować dom na działce rolnej, grunt trzeba przede wszystkim „odrolnić”, co polega na zmianie przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Możemy to zrobić tylko wtedy, jeśli posiadamy taki plan. Żeby odrolnić ziemię, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu. Taki dokument musi być kompletny, musi również zawierać szczegółowe określenie położenia działki, przeznaczenie gruntu (np. pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe). Pismo adresujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jego rozpatrzenie jest nieodpłatne.

Minusem jest natomiast, że nie ma ściśle określonego terminu, w którym gmina jest zobligowana do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli komuś zależy na szybkim wybudowaniu domu, to rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Czekanie na kolejne decyzje z urzędów może powodować narastającą frustrację i spowodować przesunięcie w czasie planów mieszkaniowych nawet o kilka lat – mówi Wojciech Rutowicz.

Od stycznia 2009 roku działki rolne wszystkich klas, które znajdowały się w granicach administracyjnych miasta, zostały z mocy prawa odrolnione. Na mocy nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych uproszczono także procedury dotyczące gruntów na obszarach wiejskich (wyłącznie klasy IV–VI). W pozostałych przypadkach konieczny jest wniosek.

Zobacz także: Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Jeżeli już posiadamy zgodę na odrolnienie ziemi, musimy wystąpić do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Dotyczy to gruntów o dobrej jakości (klasy od I do III). Ziemie słabej jakości nie wymagają wyłączenia. Aby określić jakość gruntu, należy zapoznać się z gleboznawczą klasyfikacją gruntów, w której opisana jest klasa bonitacyjna użytku rolnego. Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający prawo własności (akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej),
- wypis z planu zagospodarowania,
- wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej,
- mapę z planem działki wraz z projektem jej zagospodarowania, bilansem powierzchni i zaznaczeniem terenu, który ma zostać wyłączony z produkcji rolnej.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przekwalifikowanie gruntu rolnego na budowlany wiąże się z opłatą, której wysokość zależy od klasy gruntu – im lepsza klasa, tym wyższa opłata. Dopiero po załatwieniu formalności możemy rozpocząć budowę domu.

Skorzystaj z zabudowy siedliskowej

Zabudowa siedliskowa przeznaczona jest przede wszystkim dla rolników, ponieważ związana jest z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W jej skład może wchodzić budynek mieszkalny i budynki gospodarcze. Jeśli nie spełniamy określonych w ustawie wymogów bycia rolnikiem, po nabyciu ziemi rolnej należy przekształcić ją w działkę budowlaną w celu rozpoczęcia budowy domu. Zanim podpiszemy z rolnikiem umowę przedwstępną, musi on uzyskać warunki zabudowy. Wtedy rolnik występuje do określonego organu o pozwolenie na budowę. 

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.
Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama