reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?


Bezpieczny i fachowo wykończony dom może jednocześnie ładnie wyglądać. Aby to osiągnąć, należy dobrze dobrać tynk i wykonać profesjonalną elewację, która zabezpieczy ściany zewnętrzne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Nadal najpopularniejszą metodą wykończenia ścian zewnętrznych jest tynk, który można nałożyć na ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Dzięki szerokiej ofercie tynków elewacyjnych na rynku mamy ogromny wybór przeróżnych tynków.

Aby tynk dobrze trzymał się podłoża, należy dobrać go do rodzaju muru i sprawdzić ogólne warunki otoczenia. Właściwy wybór powinien być oparty na technologii budowy ścian konstrukcyjnych. Ściany jednowarstwowe, które z reguły nie są ocieplone, powinniśmy pokryć tynkiem o dużej paroprzepuszczalności. Do ścian drewnianych i wykonanych z pustaków najlepiej użyć tradycyjnej zaprawy tynkarskiej.

- Inaczej na ścianach dwuwarstwowych z izolacją termiczną, tutaj wskazane są tynki cienkowarstwowe. Z kolei na ściany składające się z trzech warstw (jeśli ostatnia to cegły lub pustaki), można używać zarówno tynków tradycyjnych, jak i cienkowarstwowych. – mówi Bartłomiej Zięba, menedżer budowy, ES Polska.

Wybierając elewację, powinniśmy sprawdzić, czy materiał ten będzie wystarczająco odporny na działanie czynników atmosferycznych.

- Materiał musi spełniać swoje funkcje i chronić przed deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem, mocnym słońcem oraz przed licznymi zanieczyszczeniami chemicznymi, zawartymi w powietrzu i wodzie deszczowej. Starajmy się wybierać materiały proste w pielęgnacji i takie, które można bez problemu odnawiać i naprawiać. Zwróćmy także uwagę, czy prawidłowo wiąże się z podłożem – dodaje Bartłomiej Zięba.

Zobacz także: Elewacja budynku – jaki tynk wybrać?

Do najczęściej stosowanych tynków elewacyjnych zaliczamy tynki tradycyjne, mieszanki tynkarskie i tynki cienkowarstwowe.

Dzielą się na tynki cementowe i cementowo-wapienne. W miejscach takich jak ściany piwnic czy cokoły, w których mur ma kontakt z wilgocią, najlepiej stosować tynki cementowe, które są najmocniejsze. Tego rodzaju tynki należy również kłaść na powierzchniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Tynki cementowe są ciężko obrabialne. Można je modyfikować poprzez dodanie wapnia, dzięki czemu otrzymamy tynk cementowo-wapienny.

- Dawniej przygotowywało się go na budowie, mieszając poszczególne składniki. Są one nakładane kolejno w trzech warstwach: najpierw obrzutka, następnie narzut i ostatnia warstwa tynku – gładź. Wprawdzie tynki cementowo – wapienne są mniej wytrzymałe od cementowych, ale na ich korzyść przemawia większa paroprzepuszczalność i lepsza akumulacja ciepła – tłumaczy Bartłomiej Zięba.

Gwarancję dobrej jakości dają nam gotowe, fabrycznie przygotowane mieszanki, które łączymy z wodą. Takie produkty są łatwe w przygotowaniu i nakładaniu, a także mają wysokie właściwości techniczne. Ich stosowanie pozwala nam oszczędzić nie tylko materiał, ale również czas i koszty.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Profesjonalna elewacja zabezpieczy ściany zewnętrzne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Fot. Fotolia
Profesjonalna elewacja zabezpieczy ściany zewnętrzne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama