reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo wykonać dach?

Jak prawidłowo wykonać dach?


Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Dom traci najwięcej ciepła przez źle ocieplony dach. Straty mogą wynosić nawet 20%, przez co płacimy większe rachunki za ogrzewanie.

Metoda ocieplania dachów skośnych różni się w zależności od funkcji, którą ma pełnić poddasze. Jeśli chcemy wykorzystać je jako strych, wystarczy ocieplić sam strop, bez konieczności ocieplania połaci dachowej. Należy ułożyć warstwę termoizolacyjną na poziomie stropu pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosuje się w tym celu wełnę mineralną i twardy styropian.
Jeżeli poddasze ma być częścią przestrzeni użytkowej, połać dachowa wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.

Zobacz także: W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

- Dach to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, nie zaś, jak mogłoby się wydawać, jedna całość. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

Profesjonalnie położony dach powinien być pokryty czterema warstwami izolacyjnymi. Ostatnią warstwą jest dachówka.

We wstępnym kryciu dachu bardzo ważna jest pierwsza warstwa, która chroni dach przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Zabezpiecza również przed niszczącym działaniem m.in. deszczu i śniegu. Najczęściej do położenia pierwszej warstwy dachu wykorzystuje się membrany, folie lub papy. Membrany i folie to materiały przepuszczające parę – wchłaniają wodę z zewnątrz, a parę wodną z wnętrza domu wypuszczają.

- Różnią się natomiast parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi Bartłomiej Zięba.

Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.

Po położeniu pierwszej warstwy można przejść do właściwego ocieplenia dachu (termoizolacji). Aby być pewnym, że ociepliliśmy poddasze prawidłowo, najlepiej wykorzystać wełnę mineralną lub szklaną, styropian lub rożnego typu pianki. Przed zakupem tego typu produktów należy zwrócić uwagę na ich parametry.

- Na pewno priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz gryzonie – wylicza Bartłomiej Zięba.

Wełna bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Jest ogniotrwała, przepuszcza parę wodną, stanowi również izolację akustyczną. Natomiast do pokrycia dachów płaskich częściej używa się styropianu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe
Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama