| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Czy warto budować dom samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić inwestora zastępczego? Zlecić wykonywanie robót jednej firmie tzw. generalnemu wykonawcy czy kilku - realizującym poszczególne etapy?

Co należy do obowiązków inwestora zastępczego?

Inwestor zastępczy to osoba lub firma, która całkowicie zastępuje inwestora bezpośredniego. Do jego obowiązków należy przede wszystkim zorganizowanie procesu budowy, zatrudnienie kierownika budowy z uprawnieniami, zakup materiałów budowlanych, a także czuwanie nad wykonaniem i odbiorem robót. Dodatkowo odpowiada on za pomoc w załatwieniu wszelkich wymaganych przez prawo pozwoleń oraz przy wyborze najkorzystniejszego kredytu. Powinien też zadbać, aby budowa kontrolowana była przez niezależnego rzeczoznawcę. Istotne jest również to, że inwestor nie musi sam nadzorować przebiegu budowy i rozmawiać z wykonawcami.

Mając większy potencjał inwestor zastępczy może negocjować ceny materiałów budowlanych. Zamawiając je na realizację kilku budynków jednocześnie otrzymuje znacznie wyższe rabaty niż te, które mógłby wynegocjować inwestor indywidualny.

Zapłata następuje po oddaniu kolejnych etapów budowy. Zabezpieczeniem jest rachunek powierniczy, który chroni pieniądze inwestora.

Zobacz także: Usytuowanie budynku na działce

Jak buduje generalny wykonawca?

Podobnie jest w przypadku zlecenia prowadzenia robót generalnemu wykonawcy. Inwestor podpisuje umowę wykonania domu „pod klucz” na określonych warunkach, płaci i w oznaczonym terminie odbiera dom (wtedy też otrzymuje pełną dokumentację przebiegu i realizacji budowy). Nie musi się martwić ani o zakup materiałów budowlanych, ani o wynajęcie sprzętu, ani też o wybór ekip. Gwarantuje to wykonawca.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

W przypadku tak prowadzonej budowy dobrze jest zatrudnić inspektora nadzoru, który w imieniu inwestora będzie kontrolował jakość i postęp robót, pilnował ustalonych terminów i sprawdzał kosztorysy.

Przed spisaniem umowy z generalnym wykonawcą warto sprawdzić, ilu i jakich pracowników zatrudnia, a także, czy on sam lub któryś z jego pracowników ma uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy. Powierzenie generalnego wykonawstwa komuś, kto nie może podjąć się kierowania robotami budowlanymi jest zbyt ryzykowne.

Kiedy nasz dom buduje kilka ekip...

Zatrudnienie kilku wyspecjalizowanych ekip, które wykonują określony zakres prac to budowa tzw. systemem kontraktowym. Sposób ten wymaga od inwestora znacznie większego zaangażowania, gdyż musi on koordynować roboty, kontrolować jakość i terminowość ich wykonania, a czasem nawet dostarczać materiały budowlane.

Organizowanie prac może ułatwić harmonogram budowy sporządzony przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru.

Niezależnie od wybranego sposobu prowadzenia budowy warto zadbać o kwestie formalne, podpisując stosowne umowy. Pozwolą one uniknąć ewentualnych nieporozumień i dadzą możliwość egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania. Podstawą jest zawarcie na początku inwestycji umowy o roboty budowlane. Załącznikiem do umowy powinien być szczegółowy kosztorys budowlany, który zawiera wykaz wszystkich prac budowlanych wraz z materiałami potrzebnymi do budowy oraz aktualnymi cenami.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Źródło: Biuro Projektów ARCHON+

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Inwestor zastępczy to osoba lub firma, która całkowicie zastępuje inwestora bezpośredniego. Do jego obowiązków należy przede wszystkim zorganizowanie procesu budowy.
Inwestor zastępczy to osoba lub firma, która całkowicie zastępuje inwestora bezpośredniego. Do jego obowiązków należy przede wszystkim zorganizowanie procesu budowy.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »