| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zbudować trwały i estetyczny dach?

Jak zbudować trwały i estetyczny dach?


Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dobry jakościowo dach to gwarancja zadowolenia na długie lata.

Na wybór dachu mają wpływ przede wszystkim jego trwałość i cena. Jednak równie ważna jest kwestia estetyki. Dach jako zwieńczenie domu powinien nie tylko chronić budynek i jego konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także nienagannie się prezentować. Materiał pokryciowy musi posiadać wysokie parametry techniczne i spełniać szereg funkcji. Latem przede wszystkim musi stanowić barierę dla opadów deszczu, wiatru i wysokich temperatur, z kolei zimą przeciwdziałać stratom ciepła. Oprócz tego, dach ma służyć przez długie lata, z tego też względu, wybór dachówki betonowej to dobre rozwiązanie.

Dachy pokryte dachówką od wieków obecne są w polskim krajobrazie. Na stałe więc wpisały się w naszą kulturę. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Ten rodzaj pokrycia jest coraz popularniejszy, ponieważ w niczym nie ustępuje ceramicznemu.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Jedną z najważniejszych zalet dachówek betonowych jest ich szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można ją układać na wszystkich rodzajach dachów, a szczególnie na takich, których kąt nachylenia oscyluje pomiędzy 10° a 90°.

– Sprawdzi się zarówno na tradycyjnych dwuspadowych, jak i na tych o fantazyjnych kształtach z licznymi skosami, załamaniami, lukarnami i koszami. Za ich użyciem przemawiają nie tylko względy ekonomiczne (przy jej stosowaniu powstaje mniej odpadów), ale także prostota montażu. Ponadto dachówki jako materiał małoformatowy ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty materiału, a co za tym idzie – również koszty. Nie posiadają one zamka górnego, co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat bez konieczności dodatkowego cięcia – mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Ten rodzaj pokrycia jest tańszy od tradycyjnej dachówki ceramicznej, ale charakteryzuje się równie wysokimi parametrami technicznymi. Dachówkę betonową zalicza się do pokryć niepalnych (tak jak dachówkę ceramiczną), ta cecha przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dom jednorodziny. Fot. materiały prasowe
Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dom jednorodziny. Fot. materiały prasowe

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »