| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Mech na dachu: jak poradzić sobie z tym problemem?

Mech na dachu: jak poradzić sobie z tym problemem?


Mech najczęściej pojawia się na pokryciach naturalnych, z dachówek ceramicznych i cementowych. Najbardziej narażone są dachy zacienione i te znajdujące się pod drzewami. Dla niektórych mech na dachu jest ozdobą. Dla większości to trudny do usunięcia problem.

Już przy nowo ułożonym pokryciu możemy podjąć się stosowania zabiegów, które będą miały na celu zapobieganie porastaniu dachu mchem. W tym celu stosuje się specjalne środki chemiczne, którymi pokrywa się przykrycie dachu. Jest to potrzebne przede wszystkim przy dachówkach niemalowanych i glazurowanych, gdyż to na nich mech pojawia się najszybciej. Nie jest powiedziane, że na dachówkach malowanych mech się nie pojawi. Pojawi się, tylko z czasem. Przed nałożeniem środków dach należy umyć. Dopiero wtedy nanosi się impregnat silikonowy, który chroni przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, jak również broni kolor dachówki przed wyblaknięciem.
Rzadko stosowanym, ale dość ciekawym sposobem jest mocowanie miedzianych wkładek na powierzchni dachu. Mocowane są miedziane okucia na kalenicy i innych częściach dachu.

Zobacz także: Nowoczesne trendy w dekarstwie – jaki dach wybrać?

Na niezabezpieczonym przed porastaniem mchem dachu prędzej czy później pojawią się porosty. Najwcześniej problem pojawi się w przypadku dachówek ceramicznych naturalnych (7 lat), zaś najpóźniej na malowanych, lakierowanych i glazurowanych (15 lat). Najszybciej można się pozbyć nalotu przy użyciu mechanicznej myjki wodnej działającej pod ciśnieniem. Do mycia można użyć detergentów. Szczotki drucianej i innych ostrych narzędzi można używać tylko w przypadku dachówek niemalowanych, gdyż może to uszkodzić naniesioną powłokę. Samo mycie nie wystarczy do całkowitego usunięcia problemu. Korzenie zalegają głęboko w materiale, które po krótkim czasie mogą się odnowić. By temu zapobiec, stosuje się środki biobójcze. Nakłada się je pędzlem lub wałkiem. Są to silne środki chemiczne, dlatego konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej i zabezpieczeń na rury spustowe. Można np. podstawić pod nie pojemniki przechwytujące skażoną wodę, która mogłaby spływać do gruntu i na przydomowe rośliny.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Już przy nowo ułożonym pokryciu możemy podjąć się stosowania zabiegów, które będą miały na celu zapobieganie porastaniu dachu mchem.
Już przy nowo ułożonym pokryciu możemy podjąć się stosowania zabiegów, które będą miały na celu zapobieganie porastaniu dachu mchem.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »