| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Co zawiera to rozporządzenie?

Jest to dokument prawny wydany w formie Rozporządzenia przez Ministra Infrastruktury, na podstawie art.7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz.1126, Nr 109, poz.1157 i Nr 120, poz.1268, z 2001 r. Nr.5 poz.42, Nr 100, poz.1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz.1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74 poz. 676) oraz nowelizacja z 12 marca 2009 roku – a dotyczy unormowania zasad projektowania budynków. Ostatnie zmiany 2009-07-08 Dz.U. 2009 Nr 56 poz. 461 §1

Dokument ten składa się z XI działów obejmujących całość zagadnień i zasad związanych z projektowaniem obiektów budowlanych, począwszy od założenia ogólnego, czyli działki i usytuowania obiektu na działce, poprzez wielkości , wymiary, parametry oraz konkretne wytyczne dotyczące poszczególnych grup obiektów budowlanych, a skończywszy na normach i zarządzeniach szczegółowych.

Zobacz także: Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?

Tematyczny zakres działów to:

Dział I: Przepisy ogólne
Dział II: Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Dział III: Budynki i pomieszczenia
Dział IV: Wyposażenie techniczne budynków
Dział V: Bezpieczeństwo konstrukcji
Dział VI: Bezpieczeństwo pożarowe
Dział VII: Bezpieczeństwo użytkowania
Dział VIII: Higiena i zdrowie
Dział IX: Ochrona przed hałasem i drganiami
Dział X: Oszczędność energii i izolacyjność cieplna
Dział XI: Przepisy przejściowe i końcowe

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jest to rodzaj kompendium wiedzy o zasadach i parametrach projektowania budynków. Zbiór najważniejszych wytycznych projektowych dotyczących wszystkich uczestników procesu projektowego i dziedzin z tym związanych; jak architektury, konstrukcja, instalacje. Dotyczy to również bezpieczeństwa pożarowego, higieny i zdrowia oraz BHP. Określa zasady ochrony przed hałasem i izolacyjności cieplnej budynków itp. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obejmują wszystkie rodzaje obiektów budowlanych.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »