| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Co zawiera to rozporządzenie?

Jest to dokument prawny wydany w formie Rozporządzenia przez Ministra Infrastruktury, na podstawie art.7 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz.1126, Nr 109, poz.1157 i Nr 120, poz.1268, z 2001 r. Nr.5 poz.42, Nr 100, poz.1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz.1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74 poz. 676) oraz nowelizacja z 12 marca 2009 roku – a dotyczy unormowania zasad projektowania budynków. Ostatnie zmiany 2009-07-08 Dz.U. 2009 Nr 56 poz. 461 §1

Dokument ten składa się z XI działów obejmujących całość zagadnień i zasad związanych z projektowaniem obiektów budowlanych, począwszy od założenia ogólnego, czyli działki i usytuowania obiektu na działce, poprzez wielkości , wymiary, parametry oraz konkretne wytyczne dotyczące poszczególnych grup obiektów budowlanych, a skończywszy na normach i zarządzeniach szczegółowych.

Zobacz także: Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?

Tematyczny zakres działów to:

Dział I: Przepisy ogólne
Dział II: Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Dział III: Budynki i pomieszczenia
Dział IV: Wyposażenie techniczne budynków
Dział V: Bezpieczeństwo konstrukcji
Dział VI: Bezpieczeństwo pożarowe
Dział VII: Bezpieczeństwo użytkowania
Dział VIII: Higiena i zdrowie
Dział IX: Ochrona przed hałasem i drganiami
Dział X: Oszczędność energii i izolacyjność cieplna
Dział XI: Przepisy przejściowe i końcowe

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jest to rodzaj kompendium wiedzy o zasadach i parametrach projektowania budynków. Zbiór najważniejszych wytycznych projektowych dotyczących wszystkich uczestników procesu projektowego i dziedzin z tym związanych; jak architektury, konstrukcja, instalacje. Dotyczy to również bezpieczeństwa pożarowego, higieny i zdrowia oraz BHP. Określa zasady ochrony przed hałasem i izolacyjności cieplnej budynków itp. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obejmują wszystkie rodzaje obiektów budowlanych.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »