| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Najczęściej spotykane na terenach wiejskich i podgórskich. Budowane z sosnowych bali struganych czterostronnie, o grubości około 20 cm. Dobrze przygotowane i wysuszone drewno jest podstawą trwałości domów z bali. Na rynku wtórnym jest duża ilość domów drewnianych wykonanych z bali, będących w bardzo dobrym stanie. Stare domy z bali można z łatwością przestawiać. Część nośną domów stanowią ściany zewnętrzne zbudowane z bali układanych poziomo, jeden na drugim, ułożonych na podwalinie. Krzyżujące się bale łączy się ze sobą za pomocą specjalnych połączeń ciesielskich. Domy z bali mają dużą izolacyjność cieplną, która zależy od grubości bali. Wznoszenie tego rodzaju domów, oprócz fundamentów, nie wymaga żadnych prac mokrych, dlatego można prowadzić prace budowlane nawet w zimie.

Zobacz także: Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?

Często nazywane są domami kanadyjskimi, Ich konstrukcję nośną stanowi szkielet z belek o przekroju 38x90 lub 38x140 cm, połączonych ze sobą za pomocą gwoździ. Pomiędzy elementami szkieletu umieszcza się izolację termiczną. Od wewnątrz, szkielet i ocieplenie obija się folia paroizolacyjną, a następnie wykłada pytami G-K. Zewnętrzne powierzchnie usztywnia się płytami OSB. Na płytach umieszcza się wiatroizolację i materiał wykończeniowy. Elewację domu szkieletowego można wykonać z drewna, sidingu, płyt elewacyjnych lub cegły. Konstrukcja ścian wewnętrznych nie różni się od zewnętrznych. Występuje w nich mniej ocieplenia i brak folii izolacyjnych. Zaletą domów budowanych w technologii kanadyjskiej jest ich niska cena, szybkość wykonania oraz izolacyjność termiczna na poziomie nawet 0,3 W/(m2K). Niestety takie konstrukcje nie są odporne na działanie silnych wiatrów, a ich akumulacyjność cieplna nie jest wysoka.

Zobacz także: Zalety i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym.

Domy szachulcowe charakteryzują się wyjątkową elewacją w biało-czarną kratę. Ten efektowny wygląd daje drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona cegłą, gliną lub trzciną. Wypełnienie to najczęściej jest otynkowane i pomalowane na biało dla podkreślenia ciemnej barwy drewna. W skład drewnianego szkieletu wchodzi podwalina, oczep, słupki, rygle i zastrzały. Otwory okienne i drzwiowe muszą być dopasowane do pól pomiędzy elementami szkieletu drewnianego. Z tego powodu okna w domach szachulcowych są małe, najczęściej o konstrukcji skrzynkowej, wyposażone w szprosy. Domy o konstrukcji słupowo-ryglowej pokrywane są najczęściej naturalnymi materiałami, takimi jak strzecha, gont czy dachówka ceramiczna, by zachować ich wyjątkowy tradycyjny wygląd.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »