reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zalety i wady domów drewnianych

Zalety i wady domów drewnianych


Decydując się na budowę domu z drewna mamy do wyboru kilka technologii. Dom może być wykonany z bali, w technologii kanadyjskiej lub prefabrykowanej. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety domów drewnianych zależą jednak w głównej mierze od właściwości drewna jako materiału naturalnego.

Drewno jako materiał naturalny stwarza wyjątkowy mikroklimat pomieszczeń, reguluje stan wilgotności i wbrew powszechnej opinii jest równie trwałym materiałem jak cegła czy kamień. Wznoszenie konstrukcji budynku nie wymaga mokrych technologii. Wszystkie elementy są łączone za pomocą specjalnych wrębów lub łączników metalowych. Oprócz fundamentów dom wykonywany jest w technologii suchej co zdecydowanie skraca czas budowy. Wpływa to również na brak ograniczeń co do okresu wykonywania prac oraz zachowywania przerw technologicznych. 

Zobacz także: Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

Budynki drewniane można wykonywać również zimą. Wzniesienie domu drewnianego składanego na placu budowy zajmuje około trzy miesiące, zaś wykonanego w technologii prefabrykowanej – kilka dni. Drewno jest materiałem stosunkowo lekkim, co nie pociąga za sobą masywnych fundamentów i kosztownego transportu na plac budowy i w jego obrębie. Przegrody budynków drewnianych wyłożone folią paroizolacyjną i wypełnione izolacją termiczną uzyskują wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Z tego względu grubości ścian zewnętrznych są ograniczane do minimum, co zwiększa pole powierzchni użytkowej budynku. Lekka konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwe i szybkie zmiany, modernizacje czy naprawy.

Zobacz także: Dlaczego warto budować domy drewniane?

By długo i bez problemów cieszyć się nowo wzniesionym domem, drewno należy odpowiednio zabezpieczać i konserwować, co przedłuży jego trwałość i poprawi walory estetyczne. Drewno posiada również małą bezwładność cieplną. W lecie szybko się nagrzewa, zaś zimą ochładza. Wpływa to niestety na koszty ogrzewania i klimatyzacji. Niezbyt duża wytrzymałość mechaniczna drewna powoduje zwiększenie przekrojów elementów nośnych konstrukcji, co może ograniczać w pewnym stopniu przestrzeń użytkową pomieszczeń. Budownictwo drewniane w Polsce jest mało powszechne. Przyczyn tego można się doszukać w trudnych technologiach, wymagających precyzji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drewno jako materiał naturalny stwarza wyjątkowy mikroklimat pomieszczeń, reguluje stan wilgotności i wbrew powszechnej opinii jest równie trwałym materiałem jak cegła czy kamień. Wznoszenie konstrukcji budynku nie wymaga mokrych technologii.
Drewno jako materiał naturalny stwarza wyjątkowy mikroklimat pomieszczeń, reguluje stan wilgotności i wbrew powszechnej opinii jest równie trwałym materiałem jak cegła czy kamień. Wznoszenie konstrukcji budynku nie wymaga mokrych technologii.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama