Panele na rąbek stojący można układać zarówno na dachach wentylowanych, jak i z pełnym deskowaniem. Bardzo ważnym etapem – jeżeli chodzi o prawidłowy montaż i estetykę dachu – jest przygotowanie konstrukcji pod układanie paneli. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanych efektów w postaci pofalowań na pokryciu dachu. Jak zatem poprawnie przygotować konstrukcję do położenia paneli, szczególnie kiedy zdecydowaliśmy się na dach pokryty papą o pełnym deskowaniu?
Dla dachów z pełnym deskowaniem idealną konstrukcją pod montaż paneli na rąbek stojący jest ta wykonana z łat i kontrłat. Przed rozpoczęciem budowy konstrukcji należy wykonać obróbkę rynnową. W tym przypadku można zastosować rozwiązanie z dwoma pasami nadrynnowymi. Pierwszy pas nadrynnowy montujemy, zanim zaczniemy tworzenie konstrukcji z kontrłat i łat. Prawidłowe zamontowanie pierwszego pasa jest o tyle ważne, że będzie on odprowadzał skropliny bezpośrednio z papy do rynny. Dlatego przed przybiciem pasa do dachu, wsuwamy go bezpośrednio pod papę i mocujemy za pomocą gwoździ.
reklama
reklama
Po przymocowaniu pierwszego pasa nadrynnowego przystępujemy do kolejnego etapu –montażu łat i kontrłat. Przed rozpoczęciem pracy ustalamy, w jakiej odległości od okapu będzie znajdował się początek kontrłat.
– Odległość można ustalić, wykonując model obróbki nadrynnowej i względem niej określić odległość, w jakiej powinny znaleźć się kontrłaty. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę wysokość łat. Ważne jest również to, aby kontrłaty pokrywały się z krokwiami – mówi Artur Marciniak, dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński.
– Przy wykorzystaniu pełnego deskowania dachu odległości możemy dobrać sami. Nie mogą być one jednak większe niż jeden metr bieżący – dodaje ekspert.
Po zakończeniu tego etapu możemy przystąpić do montażu łat. Każdą z nich przybijamy do kontrłat dwoma gwoździami – równolegle względem pierwszego pasa nadrynnowego. Co ważne, odległości pomiędzy nimi wynoszą 350 mm i mierzymy je od środka każdej łaty. Rozwiązaniem, które znacznie przyśpieszy prace i jednocześnie zapewni utrzymanie jednolitej odległości pomiędzy łatami, jest wykonanie przymiaru. Należy tutaj zwrócić uwagę, że montaż paneli odbywa się na szerszych łatach, niż ma to zwykle miejsce.
Zobacz także: Jak zamontować antenę na dachu?
Drugi pas nadrynnowy jest montowany po wykonaniu podkonstrukcji (będzie odpowiadał za odprowadzanie wody z dachu). Pierwsza łata jest bazą dla drugiego pasa nadrynnowego. Obróbkę montujemy na całej szerokości okapu z zakładem około 150 mm. Ukończenie tego etapu prac pozwoli na odprowadzenie wód opadowych z połaci dachu oraz zakryje naszą podkonstrukcję.