| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Koszty ogrzewania naszego domu są zależne od materiałów i rozwiązań architektonicznych, które były brane pod uwagę podczas budowy domu. W standardowych projektach domów grubość ścian, podłóg czy dachu są konstruowane zgodnie z normą dotyczącą ocieplenia budynków. Wynosi ona 160 kWh/m2 na rok. Dom energooszczędny potrzebuje jedynie 70 kWh/m2, żeby zapewnić nam ciepło w ciągu roku.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Aby nasz dom był energooszczędny, musimy odpowiednio zadbać o projekt nieruchomości. Architekt może zmienić niektóre rozwiązania, chociażby zwiększyć grubość ocieplenia ścian i wykonać je z lepszych materiałów. Możemy też sięgnąć po pakiet energooszczędny, który umożliwi nam wybudowanie zaprojektowanego domu w wersji energooszczędnej. Opisane są w nim koszty, które trzeba będzie ponieść w związku z takim rozwiązaniem oraz dokładne wskazówki, co zrobić by nasz dom zamienił się w akumulator ciepła. Otrzymamy także projekt centralnego ogrzewania, wentylacji z odzyskiem ciepła, instalacji wodno-kanalizacyjnej, oraz gazowej i elektrycznej.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »