reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Około 70% energii, w budynkach mieszkalnych, zużywamy na ogrzewanie pomieszczeń. Obniżmy rachunki za ogrzewanie, jeśli zastosujemy materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwią zatrzymanie ciepła w domu. Dlatego dobrze jest wybrać pustaki ceramiczne o dobrych wskaźnikach termoizolacyjności, np. firmy Röben Thermoziegel. Ich właściwości wynikają głównie z porowatej struktury. Mikropory wypełnione są powietrzem, dlatego pełnią funkcję dobrego izolatora. Ponadto warto wiedzieć, że pustaki i inne ceramiczne materiały budowlane – cegły i dachówki wypalane z gliny – osiągają wysokie parametry akumulacyjności cieplnej, dzięki swojej stosunkowo dużej gęstości. Bardzo ważne jest zastosowanie materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną na całej powierzchni budynku, gdyż ciepłe powietrze ucieka przez ściany budynku, fundamenty, dach i inne elementy konstrukcyjne.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Na termoizolacyjność budynku ma wpływ, oprócz materiałów o odpowiedniej gęstości, właściwa ochrona przed wilgotnością i odpowiednia izolacja. Najlepsze wyniki w tym zakresie osiągają budynki, których przegrody zewnętrzne zbudowano przy użyciu technologii ścian trójwarstwowych. Ściana taka składa się z trzech warstw, odpowiadają one za izolację cieplną i stałą cyrkulację powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ceramicznych pustaków poryzowanych do wzniesienia warstwy nośnej, wełny mineralnej lub styropianu dla zapewnienia izolacji, szczeliny wentylacyjnej oraz ściany osłonowej w postaci muru z cegieł. Właściwości termoizolacyjne ściany trójwarstwowej można dodatkowo podnieść, poprzez zastosowanie pustaków szlifowanych. Do ich murowania stosuje się specjalną zaprawę klejową i bardzo cienką spoinę, w ten sposób minimalizuje się powstawanie mostków termicznych, które w dużym stopniu są odpowiedzialne za straty ciepła.

Efektywność systemu wentylacyjnego ma wpływ na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ze względu na to, że woda dobrze przewodzi ciepło, ściana, która nasiąknie wilgocią powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Natomiast niskie temperatury przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Dlatego ważne jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać wodę w wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

Równie ważne jest zastosowanie materiałów budowlanych, które w ciepłe dni, będą się wolno nagrzewać, dobrze sprawdzą się wszystkie produkty ceramiczne. Warto pamiętać, że oprócz ścian istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury pełni też pokrycie dachowe. Lekkie pokrycia dachowe nagrzewają się szybko, nagrzewają tym samym powierzchnie znajdujące się pod nimi. Jest to szczególnie nieprzyjemne, jeśli powierzchnie na poddaszu należą do przestrzeni użytkowych. Aby tego uniknąć należy wykorzystać ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne, w połączeniu z warstwą izolacji, np. wełny mineralnej.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych. Fot. Röben
Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych. Fot. Röben

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama