reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym jest HDF i MDF?

Czym jest HDF i MDF?

Płyty HDF (High Density Fibreboard) i MDF (Medium Density Fiberboard) to materiały drewnopochodne, są rodzajem płyt pilsniowych. Różnią się między sobą gęstością, a co za tym idzie wytrzymałością, HDF to skrót od High Density Fiberboard a MDF od Medium Density Fiberboard. Są materiałami stosowanymi do produkcji mebli, drzwi, paneli podłogowych czy też paneli ściennych.

Płyty z MDF i HDF

Płyty z MDF i HDF są materiałami drewnopochodnymi, powstającymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkami substancji łączących i utwardzających pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. MDF (Medium Density Fiberboard) oraz HDF (High Density Fibreboard) są bardzo wytrzymałe ze względu na swoją wysoką gęstość, gęstość płyty z MDF to 650 do 850 kg/m3, natomiast płyta HDF posiada gęstość od 850 kg/m3 co sprawia że nawet 50% gęstsza od litego drewna. Płyty HDF są cienkimi płytami, których grubość sięga 2,5–3,0 mm oraz występującymi w różnych formatach, jak m.in. 2620/2070, 2650/2070, 2500/2070, 2850/2070. Płyty MDF mogą mieć już znacznie większa grubość niż płyty z HDF i ich grubość oscyluje między 3 a 40 mm, występują też w różnych formatach jak choćby 2620/2070, 2650/2070, 2850/2070.

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Płyty MDF bez problemowo możemy obrabiać mechanicznie, pozwalając nam uzyskać dowolne kształty dostosowując materiał do każdego miejsca.

Zastosowanie

Płyty HDF i MDF głównie wykorzystywane są do produkcji mebli, drzwi, paneli ściennych jak i podłogowych (wówczas są laminowane).

Płyty MDF i HDF coraz częściej stosuje się jako wewnętrzne okładziny ścienne, czy kasetony. Płyty te ze względu na gładką powierzchnie bez problemu możemy lakierować, pokrywać okleinami naturalnymi zwiększając tym samym walory estetyczne takiej okładziny.

Na rynku możemy znaleźć płyty MDF o zwiększonej odporności wilgotnościowej czy ogniowej, co sprawia że możemy stosować ten materiał zarówno w miejscach narażonych na podwyższoną wilgoć jak i miejscach gdzie potrzebujemy lepsze parametry ognioodporne, jak choćby miejsca użyteczności publicznej.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Płyty z MDF i HDF są materiałami drewnopochodnymi, powstającymi w wyniku sprasowania włókien  drzewnych z dodatkami substancji łączących i utwardzających pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury.
Płyty z MDF i HDF są materiałami drewnopochodnymi, powstającymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkami substancji łączących i utwardzających pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama