reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?

Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?


Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego jest określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury jako wartość maksymalna współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę na poziomie 0,30 W/(m2K). Im niższy współczynnik, tym lepsza będzie izolacyjność naszego budynku, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W konsekwencji przyniesie to znaczne oszczędności na ogrzewaniu budynku.

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa wymagania izolacyjności cieplnej i wymagania dotyczące oszczędności energii budynków mieszkalnych. Przy budowie domu bardzo ważne jest osiągniecie współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne na poziomie nie wyższym niż 0,30 W/(m2K). 

Na wartość współczynnika przenikania ciepła przegrody wchodzi wynik dzielenia przez sumę oporów ciepła poszczególnych warstw ściany, które wylicza się każdorazowo z grubości warstwy pomnożonej przez współczynnik przewodności ciepła danego materiału.

Wymogi izolacyjności termicznej, powodują zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Jest to ważne ze względu na dbałość o środowisko naturalne i zahamowanie rosnącego zapotrzebowania kraju w energię cieplną. 

Zobacz także: Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń. Im mniej energii będzie pobierane, tym mniejsze rachunki będziemy musieli zapłacić, co przy wciąż rosnącym cenom energii jest wielką oszczędnością.
Obecnie dążymy do tego, by budynek był jak najbardziej energooszczędny, a nawet pasywny. Żeby budynek mógł spełnić takie wymagania musi być wykonany tak, by współczynnik przenikania ciepła bym jak najbliższy zeru. Dla domów pasywnych ten współczynnik jest mniejszy niż 0,15 W/(m2K), a dla domy energooszczędne współczynnik musi być w granicach 0,20–0,15 W/(m2K).

Zobacz także: Czym jest wełna drzewna?


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń.
Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama