| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?

Jaka powinna być izolacyjność termiczna ściany zewnętrznej?


Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego jest określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury jako wartość maksymalna współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę na poziomie 0,30 W/(m2K). Im niższy współczynnik, tym lepsza będzie izolacyjność naszego budynku, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W konsekwencji przyniesie to znaczne oszczędności na ogrzewaniu budynku.

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa wymagania izolacyjności cieplnej i wymagania dotyczące oszczędności energii budynków mieszkalnych. Przy budowie domu bardzo ważne jest osiągniecie współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne na poziomie nie wyższym niż 0,30 W/(m2K). 

Na wartość współczynnika przenikania ciepła przegrody wchodzi wynik dzielenia przez sumę oporów ciepła poszczególnych warstw ściany, które wylicza się każdorazowo z grubości warstwy pomnożonej przez współczynnik przewodności ciepła danego materiału.

Wymogi izolacyjności termicznej, powodują zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Jest to ważne ze względu na dbałość o środowisko naturalne i zahamowanie rosnącego zapotrzebowania kraju w energię cieplną. 

Zobacz także: Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń. Im mniej energii będzie pobierane, tym mniejsze rachunki będziemy musieli zapłacić, co przy wciąż rosnącym cenom energii jest wielką oszczędnością.
Obecnie dążymy do tego, by budynek był jak najbardziej energooszczędny, a nawet pasywny. Żeby budynek mógł spełnić takie wymagania musi być wykonany tak, by współczynnik przenikania ciepła bym jak najbliższy zeru. Dla domów pasywnych ten współczynnik jest mniejszy niż 0,15 W/(m2K), a dla domy energooszczędne współczynnik musi być w granicach 0,20–0,15 W/(m2K).

Zobacz także: Czym jest wełna drzewna?


Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń.
Dla użytkowników budynków ważne jest, by budynek potrzebował jak najmniej energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz do optymalnego ogrzewania pomieszczeń.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »