| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaka jest rola paroizolacji?

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Para wodna w mieszkaniu przemieszcza się wraz z ruchem powietrza osadza się na przegrodach a tak, gdy napotka się z dużą różnicą temperatur skrapla się powodując zawilgocenie, pleśnie i grzyby. Zjawisko to groźne jest dla izolacji termicznej, głównie wełny mineralnej najchętniej stosowanej do izolacji dachów i ścian w układzie szkieletowym, wełna mineralna traci swoje właściwości cieplne przy zawilgoceniu co w konsekwencji powoduje zwiększenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Wilgoć jest także nie korzystna dla konstrukcji przegród, powoduje ona utratę wytrzymałości.

Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary. Stosowanie konkretnego rozwiązania powinno być skonsultowane ze specjalistą w celu odpowiedniego doboru rozwiązania do naszego przypadku. Paroizolacje stosujemy w przegrodach takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym. 

Zobacz także: EPS co to takiego?


Paroizolacja choć niedoceniana i czasem wręcz pomijana pełni bardzo ważne funkcję ochronne w przegrodach. Stosowanie paroizolacji ograniczy przedostawanie się pary wodnej do wnętrza przegrody a co za tym idzie ochroni izolację termiczną i konstrukcję przed działaniem wilgoci. Paroizolacja chroni nas także przed działaniem wiatru, który powoduje wychładzanie budynku.

Paroizolację stosujemy w przegrodzie od strony cieplejszej przed warstwą izolacji termicznej. Nie wymagana jest przy tym żadna szczelina wentylacyjna pomiędzy izolacją termiczną a paroizolacją, dobrze natomiast by było pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią a wykończeniem przegrody.


Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary.
Paroizolacje występują w różnych postaciach: tradycyjne, opróżniacze, bariery parowe, regulatory pary.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »