reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym są suche elewacje?

Czym są suche elewacje?


Suche elewacje nazywane też elewacjami na ruszcie są powszechnym rozwiązaniem na wykończenie ścian zewnętrznych, zapewnienie budynkowi odpowiedniej izolacyjności termicznej, jak i uatrakcyjnienie jego wyglądu. Suche elewacje zapewniają ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, przy czym zachowują przez długie lata swój atrakcyjny wygląd. Elewacje suche wykonuje się niezależnie od pory roku, co jest wielkim plusem w stosunku do elewacji w systemie BSO i jej wykończenia.

Suche elewacje nazywane są także elewacjami na ruszcie. Jednak w przypadku pominięcia warstwy izolacji termicznej i mocowania okładziny bezpośrednio do ściany zewnętrznej budynku nie można ich już tak nazywać. Okładziny charakteryzują się tym, że wszystkie prace budowlane są suche, co daje możliwość montowania ich o dowolnej porze roku. Elewacje te najczęściej składają się z rusztu, izolacji termicznej i okładziny zewnętrznej. Elewacje suche są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz przez długi czas zachowują swój pierwotny wygląd – choć duży wpływ ma na to wybór materiału osłonowego elewacji.

Suche elewacje wykonuje się bardzo szybko, czas wykonywanych prac jest znacznie krótszy w porównaniu z elewacjami mokrymi, gdzie szybkość wykonania elewacji zależna jest od czasu schnięcia poszczególnych warstw.

Są różne odmiany rusztów: drewniane i aluminiowe bądź stalowe. W zależności od wyboru materiału wykończeniowego czy też grubości izolacji termicznej, ruszty montuje się pionowo, poziomo lub w obu kierunkach na raz. Ruszt montuje się bezpośrednio do ściany za pomocą śrub, kołków rozporowych czy też specjalnych gwoździ.

Przy elewacjach suchych mamy szeroki wybór materiałów wykończeniowych. Daje nam to możliwość swobodnego wyboru wyglądu naszego budynku. Jako materiał osłonowy elewacji suchej stosuje się: siding, kamienie naturalne, drewno, panele elewacyjne, płytki kamienne, ceramiczne, kształtki betonowe, blachę stalową czy aluminiową.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Jako izolację termiczną przy suchych elewacjach stosuje się najczęściej wełnę mineralną – głównie ze względu na łatwy jej montaż pomiędzy rusztem. Wełna mineralna zapewnia także wentylację ściany i całej elewacji. Dlatego też stosuje się 2-centymetrową szczelinę pomiędzy izolacją termiczną a okładziną. Wełnę mineralną warto zabezpieczyć folią, by nie narazić jej na zawilgocenie. Grubość izolacji termicznej powinna być odpowiednio wyznaczona by nasza przegroda nie posiadała większego współczynnika cieplnego niż 0,30 W/m2K.

Zobacz także: Tynk mineralny czy akrylowy?


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W elewacjach suchych mamy szeroki wybór materiałów wykończeniowych. Daje nam to możliwość swobodnego wyboru wyglądu naszego budynku. fot. Birdsystem
W elewacjach suchych mamy szeroki wybór materiałów wykończeniowych. Daje nam to możliwość swobodnego wyboru wyglądu naszego budynku. fot. Birdsystem

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama