reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym jest elewacja na ruszcie?

Czym jest elewacja na ruszcie?


Elewacja na ruszcie jest popularnym rozwiązaniem wykańczania ścian zewnętrznych. Składa się z rusztu, termoizolacji i okładziny zewnętrznej. Taką elewację szybko się montuje, a do tego można ją wykonywać o każdej porze roku. Elewację na ruszcie cechuje długa żywotność. W razie uszkodzenia elementu elewacji, można wymienić jedynie jej cześć.

Ten typ elewacji ma już wielu zwolenników. Można ją montować o każdej porze roku, dzięki „suchym” pracom budowlanym. Elewacja taka jest bardzo trwała, a w razie uszkodzenia jednego jej elementu wystarczy go wymienić bez martwienia się o większe kosztów naprawy. Prac nad elewacją trwają bardzo krótko. Można wręcz obserwować jak nasza elewacja powstaje z minuty na minutę. Elewacja odporna jest na działanie warunków atmosferycznych jak deszcz, wiatr, nasłonecznienie czy wahania temperatur. Odporność ta zależna jest od wyboru materiału osłonowego.

Elewacje na ruszcie nie wymagają konserwacji. Wystarczy przemyć elewację wodą najlepiej pod ciśnieniem lub wytrzeć ją mokrą ścierką.

Ruszt montuje się do ściany przy pomocy kołków rozporowych, śrub czy specjalnych gwoździ. Ruszt ma za zadanie utrzymanie izolacji termicznej i warstwy osłonowej. 

Rodzaj rusztu często jest dobierany pod materiał okładzinowy i pod grubość warstwy izolacyjnej.

Ruszty – w zależności od grubości warstwy izolacyjnej – przebiegają pionowo lub poziomo bądź przy dużych grubościach izolacji w obu kierunkach. Jeśli ściana, do której chcemy zamocować ruszty, posiada liczne nierówności, będziemy zmuszeni do stosowania klinów montażowych.

Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Ruszty są drewniane, aluminiowe i stalowe. Zaletą pierwszych jest niska cena, drugich – dostosowanie pod dany materiał osłonowy jak i jego ciężar, co ułatwia montaż okładziny i sprawia, że będzie trwale przymocowana.

Jako izolację termiczną stosuje się zazwyczaj wełnę skalną lub szklaną, głównie ze względu na łatwiejszy montaż pomiędzy rusztem i możliwość wentylowania elewacji – ściany.

Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji. Materiałami stosowanymi przy tym typie elewacji to kamienie naturalne, drewno, panele elewacyjne, siding, płyty ceramiczne czy płyty warstwowe. 

Zobacz także: Zalety i wady elewacji z sidingu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji.
Elewacje na ruszcie można wykańczać wieloma materiałami, co sprawia wielkie możliwości w kształtowaniu wyglądu elewacji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama