| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych

Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych


Podstawowe błędy przy zakupie drzwi wewnętrznych oraz ich montażu wynikają ze złego ich dobrania (lewe, prawe) oraz złego nieuważnego montażu co najczęściej skutkuje samoczynnie otwierającymi się drzwiami, otwieraniu się ich w złym kierunku, nie domykaniem się czy też ocieraniem skrzydła o podłogę i rysowaniem jej. A wystarczy jedynie umiejętność rozpoznania drzwi i ościeżnicy lewej i prawej i uwagi przy montażu, by zachować kąty proste pomiędzy wszystkimi elementami.

Błędy przy wyborze drzwi wewnętrznych to najczęściej: źle wymierzony otwór drzwiowy, a co za tym idzie niepasujące drzwi, zła strona otwierania się drzwi czy tez zły dobór drzwi pod względem funkcjonalno-estetycznym.

Drzwi wewnętrzne powinny być dobrane odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia, w którym mają zostać zastosowane. Drzwi powinny zdobić wnętrze i powinny zbytnio się nie wyróżniać od wnętrza pomieszczenia.
Sprawdzenie strony otwierania się drzwi

Przy zamawianiu drzwi rozwieranych, musimy sprawdzić, jakich tak naprawdę potrzebujemy, czy mają to być lewe czy prawe. Zły wybór uniemożliwi założenie ich na zawiasach. Zasada sprawdzenia strony otwierania drzwi jest bardzo prosta. Należy stanąć przed drzwiami od strony zawiasów i w zależności, z której strony będą zawiasy, to takie to będą drzwi.

Ościeżnicę mierzymy w świetle otworu muru, szerokość otworu, jego wysokość jak i grubość muru. Drzwi zaczynamy mierzyć od ich szerokości w świetle ościeżnicy, najczęściej spotykane są 80 i 90. Następnie mierzymy ich wysokość. Ościeżnicę i drzwi można bezproblemowo przyciąć, jeśli będą za wysokie.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu drzwi wewnętrznych to: nie zachowanie kątów prostych pomiędzy elementami, montaż ościeżnicy bez próbnego zawieszania skrzydła drzwiowego, zabrudzenia pianą montażową powierzchni ościeżnicy.

Zobacz także: Osłony zewnętrzne okien dachowych

Winą tych zjawisk jest niedokładne wypoziomowanie ościeżnicy bądź nie wyregulowane zawiasy. By tego uniknąć należy utrzymywać kąty proste pomiędzy elementami ościeżnicy, należy też próbnie zawiesić skrzydło drzwiowe przed stałym zamocowaniem ościeżnicy. Jeśli występują otarcia skrzydła drzwiowego o podłogę należy wykonać regulację pionową na zawiasach drzwi.

Jeśli drzwi kupiliśmy jako lewe, a otwierają się jak prawe najprawdopodobniej odwrotnie zamontowaliśmy ościeżnicę. Ościeżnica składa się z elementu poziomego i dwóch pionowych słupków. Jeśli drzwi mają się otwierać na lewo, to słupek z zawiasami musimy mocować po lewej stronie.

Nie domykanie się drzwi najczęściej spowodowane jest wypaczeniem ościeżnicy na skutek wypełnienia pianką montażową przestrzeni pomiędzy ścianą a ościeżnicą. W celu uniknięcia tego problemu należy stosować rozpory pomiędzy słupkami ościeżnicy w czasie wypełniania przestrzeni pianką.

Zobacz także: Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzwi wewnętrzne powinny być dobrane odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia, w którym mają zostać zastosowane.
Drzwi wewnętrzne powinny być dobrane odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia, w którym mają zostać zastosowane.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »