reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Który system lepszy?

Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy. Oznacza to, że inwestor samodzielnie nadzoruje poszczególne prace, zatrudnia fachowców do określonych zadań, a wiele z nich wykonuje samodzielnie. Obecnie proporcja ta uległa zmianie, fachowe ekipy budowlane wykonują szerszy zakres prac, od budowy domu od fundamentów, poprzez wykończenie wnętrza a kończąc na funkcji inwestora zastępczego. Inwestor zaś kontroluje tylko postęp prac budowlanych.

Na budowie czasami pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, do których inwestor nie będzie przygotowany, na przykład w czasie prowadzanie prac w systemie gospodarczym może spotkać się z brakiem dostępu do bieżącej wody.

- Profesjonalna ekipa nie musi martwić się o to, czy działka jest uzbrojona. Duże znaczenie ma w tym przypadku wybór właściwych materiałów budowlanych. – mówi Ewa Wolniewicz Bard z firmy Bard, certyfikowany wykonawca YTONG. – Do wznoszenia ścian z dobrych jakościowo materiałów nie potrzeba dużych ilości wody. Woda potrzebna jest jedynie do rozrobienia kleju oraz wykonania wieńcy stropowych. Dla przykładu do wybudowania domu z poddaszem użytkowym, z podniesioną ścianą kolankową do łącznej wysokości 120 cm zużywamy 1,5 m3 wody. Więcej wody zużywamy na kawę i do umycia rąk!! — ale to już tej butelkowanej. – śmieje się Ewa Wolniewicz-Bard.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Jakie zalety ma fachowiec?

Wybór ekipy budowlanej zazwyczaj gwarantuje nam właściwe wykonanie prac budowlanych. Firma wykonawcza posiada wiedzę i doświadczenie przy rozwiązywaniu nietypowych problemów. Skorzystanie z pomocy ekipy przynosi inwestorowi wiele korzyści.

- Przewagą profesjonalnej ekipy budowlanej jest doświadczenie, które przekłada się na szybkość i sprawność pracy . – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dodatkowym atutem jest umiejętność przewidzenia czasu trwania poszczególnych etapów, a co za tym idzie terminowość wykonania prac.

- Inwestor zyskuje przede wszystkim pewność prawidłowego wykonania. W odróżnieniu od budowy systemem gospodarczym, budowa ze sprawdzonym wykonawcą to skrócony czas budowy. – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Ponadto profesjonalna ekipa budowlana jest bardziej wszechstronna i dobrze zna materiały, z których buduje domy. Dobry fachowiec chce ciągle poszerzać swoje umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy prezentacjach dotyczących nowych technologii. – dodaje Andrzej Kruk.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.
Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama