reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Jak porównać koszty?

Jeśli chcemy sprawdzić czy ceny zaproponowane przez wykonawcę są cenami rynkowymi, możemy poprosić kilka firm o tzw. kosztorys ślepy, czyli wykaz robót budowlanych (z zastosowanymi materiałami włącznie) i instalacyjnych bez cen. Ceny wypełnią poszczególne firmy. Dzięki temu inwestor może porównać koszt realny (rynkowy) i koszt otrzymany od firm wykonawczych.

 Najniższe ceny nie muszą oznaczać najlepszego wyboru. Jeśli wykonawca zaniża ceny bądź je zawyża, świadczy to o jego nieuczciwości.

Zadbaj o formalności

Po podjęciu decyzji o wyborze ekipy ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, regulujących zasady naszej współpracy. Dzięki umowie będziemy mogli uniknąć potencjalnych nieporozumień i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy mogli również egzekwować terminy i prawidłowość wykonania.

W umowie z wykonawcą powinniśmy zawrzeć informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, ceny końcowej, terminu wykonania prac i poszczególnych etapów płatności. Pomocne będzie też opisanie materiałów budowlanych, jakie mają zostać zastosowane. Oprócz tego należy określi warunki zdania dziennika budowy, warunki zawierania umowy z podwykonawcami, warunki odstąpienia od umowy i ewentualne warunki zerwania umowy.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Jak kontrolować prace?

- Zachęcam, aby pojawiać się na budowie w miarę możliwości, jak najczęściej, ale nie po to, by okazywać przesadną nieufność. – radzi Ignacy Kowalski, z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dobrym pomysłem jest nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem budowy. W ten sposób będziemy otrzymywać rzetelne informacje z postępu prac budowlanych i unikniemy nieporozumień. Podpisanie umowy z wykonawcą również daje inwestorowi komfort współpracy. – uzupełnia Ignacy Kowalski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.
Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama