Jak porównać koszty?
Jeśli chcemy sprawdzić czy ceny zaproponowane przez wykonawcę są cenami rynkowymi, możemy poprosić kilka firm o tzw. kosztorys ślepy, czyli wykaz robót budowlanych (z zastosowanymi materiałami włącznie) i instalacyjnych bez cen. Ceny wypełnią poszczególne firmy. Dzięki temu inwestor może porównać koszt realny (rynkowy) i koszt otrzymany od firm wykonawczych.
Najniższe ceny nie muszą oznaczać najlepszego wyboru. Jeśli wykonawca zaniża ceny bądź je zawyża, świadczy to o jego nieuczciwości.
reklama
reklama
Zadbaj o formalności
Po podjęciu decyzji o wyborze ekipy ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, regulujących zasady naszej współpracy. Dzięki umowie będziemy mogli uniknąć potencjalnych nieporozumień i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy mogli również egzekwować terminy i prawidłowość wykonania.
W umowie z wykonawcą powinniśmy zawrzeć informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, ceny końcowej, terminu wykonania prac i poszczególnych etapów płatności. Pomocne będzie też opisanie materiałów budowlanych, jakie mają zostać zastosowane. Oprócz tego należy określi warunki zdania dziennika budowy, warunki zawierania umowy z podwykonawcami, warunki odstąpienia od umowy i ewentualne warunki zerwania umowy.
Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?
Jak kontrolować prace?
- Zachęcam, aby pojawiać się na budowie w miarę możliwości, jak najczęściej, ale nie po to, by okazywać przesadną nieufność. – radzi Ignacy Kowalski, z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dobrym pomysłem jest nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem budowy. W ten sposób będziemy otrzymywać rzetelne informacje z postępu prac budowlanych i unikniemy nieporozumień. Podpisanie umowy z wykonawcą również daje inwestorowi komfort współpracy. – uzupełnia Ignacy Kowalski.