REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.
Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Który system lepszy?

Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy. Oznacza to, że inwestor samodzielnie nadzoruje poszczególne prace, zatrudnia fachowców do określonych zadań, a wiele z nich wykonuje samodzielnie. Obecnie proporcja ta uległa zmianie, fachowe ekipy budowlane wykonują szerszy zakres prac, od budowy domu od fundamentów, poprzez wykończenie wnętrza a kończąc na funkcji inwestora zastępczego. Inwestor zaś kontroluje tylko postęp prac budowlanych.

REKLAMA

Na budowie czasami pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, do których inwestor nie będzie przygotowany, na przykład w czasie prowadzanie prac w systemie gospodarczym może spotkać się z brakiem dostępu do bieżącej wody.

- Profesjonalna ekipa nie musi martwić się o to, czy działka jest uzbrojona. Duże znaczenie ma w tym przypadku wybór właściwych materiałów budowlanych. – mówi Ewa Wolniewicz Bard z firmy Bard, certyfikowany wykonawca YTONG. – Do wznoszenia ścian z dobrych jakościowo materiałów nie potrzeba dużych ilości wody. Woda potrzebna jest jedynie do rozrobienia kleju oraz wykonania wieńcy stropowych. Dla przykładu do wybudowania domu z poddaszem użytkowym, z podniesioną ścianą kolankową do łącznej wysokości 120 cm zużywamy 1,5 m3 wody. Więcej wody zużywamy na kawę i do umycia rąk!! — ale to już tej butelkowanej. – śmieje się Ewa Wolniewicz-Bard.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Jakie zalety ma fachowiec?

Wybór ekipy budowlanej zazwyczaj gwarantuje nam właściwe wykonanie prac budowlanych. Firma wykonawcza posiada wiedzę i doświadczenie przy rozwiązywaniu nietypowych problemów. Skorzystanie z pomocy ekipy przynosi inwestorowi wiele korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Przewagą profesjonalnej ekipy budowlanej jest doświadczenie, które przekłada się na szybkość i sprawność pracy . – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dodatkowym atutem jest umiejętność przewidzenia czasu trwania poszczególnych etapów, a co za tym idzie terminowość wykonania prac.

- Inwestor zyskuje przede wszystkim pewność prawidłowego wykonania. W odróżnieniu od budowy systemem gospodarczym, budowa ze sprawdzonym wykonawcą to skrócony czas budowy. – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Ponadto profesjonalna ekipa budowlana jest bardziej wszechstronna i dobrze zna materiały, z których buduje domy. Dobry fachowiec chce ciągle poszerzać swoje umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy prezentacjach dotyczących nowych technologii. – dodaje Andrzej Kruk.


Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

Przy wyborze ekipy budowlanej najlepiej jest się kierować referencjami.

- Warto porozmawiać z innymi inwestorami, a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez konkretną firmę wykonawczą budynki. – twierdzi Andrzej Kruk z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Rekomenduję także odwiedzenie jeszcze nie skończonej budowy i przyjrzenie się, jak postępują prace budowlane, czy na placu budowy jest utrzymany porządek – dodaje Andrzej Kruk.

- Sprawdzonej ekipy można poszukać wśród znajomych i w Internecie. – potwierdza Ignacy
Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Zalecam również sprawdzanie, czy firma posiada interesujące nas certyfikaty np. dotyczące budowania z materiału, w którym wznosimy dom, oraz uzyskanie informacji czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Firma YTONG w 1995 roku przedstawiła system wyróżniania wykonawców, którzy specjalizowali się w budowie z wyrobów pod nazwą tej marki.

- Na przełomie 1996 i 1997 roku zaczęliśmy wydawać certyfikaty świadczące o przeszkoleniu firmy wykonawczej i jej pracowników. – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. - I tak jest do dzisiaj - blisko tysiąc firm z całej Polski zostało przeszkolonych przez naszych Instruktorów-Doradców na rzeczywistych budowach. Co więcej, na bieżąco sprawdzamy jakość domów wzniesionych przez certyfikowane przez nas firmy wykonawcze – w chwili obecnej certyfikat ma termin ważności i aby go przedłużyć należy wykazać się znajomością sztuki murarskiej. – dodaje Monika Mychlewicz.

Jakie korzyści niesie certyfikat dla inwestora? Przede wszystkim daje pewność, że wykonawca potrafi budować dom z materiałów SILKA i/lub YTONG.

Certyfikowane firmy są też umieszczane na stronie internetowej - http://www.xella.pl/html/pol/pl/ytong_certyfikowaniwykonawcy.php, gdzie każdy inwestor może znaleźć wykonawcę blisko swojego miejsca budowy. Firmy z certyfikatem są również polecane na infolinii 801 122 227- każdy, kto zadzwoni z pytaniem o solidnego wykonawcę, dostanie namiar na sprawdzone firmy.


Jak porównać koszty?

Jeśli chcemy sprawdzić czy ceny zaproponowane przez wykonawcę są cenami rynkowymi, możemy poprosić kilka firm o tzw. kosztorys ślepy, czyli wykaz robót budowlanych (z zastosowanymi materiałami włącznie) i instalacyjnych bez cen. Ceny wypełnią poszczególne firmy. Dzięki temu inwestor może porównać koszt realny (rynkowy) i koszt otrzymany od firm wykonawczych.

 Najniższe ceny nie muszą oznaczać najlepszego wyboru. Jeśli wykonawca zaniża ceny bądź je zawyża, świadczy to o jego nieuczciwości.

Zadbaj o formalności

REKLAMA

Po podjęciu decyzji o wyborze ekipy ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, regulujących zasady naszej współpracy. Dzięki umowie będziemy mogli uniknąć potencjalnych nieporozumień i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy mogli również egzekwować terminy i prawidłowość wykonania.

W umowie z wykonawcą powinniśmy zawrzeć informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, ceny końcowej, terminu wykonania prac i poszczególnych etapów płatności. Pomocne będzie też opisanie materiałów budowlanych, jakie mają zostać zastosowane. Oprócz tego należy określi warunki zdania dziennika budowy, warunki zawierania umowy z podwykonawcami, warunki odstąpienia od umowy i ewentualne warunki zerwania umowy.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Jak kontrolować prace?

- Zachęcam, aby pojawiać się na budowie w miarę możliwości, jak najczęściej, ale nie po to, by okazywać przesadną nieufność. – radzi Ignacy Kowalski, z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dobrym pomysłem jest nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem budowy. W ten sposób będziemy otrzymywać rzetelne informacje z postępu prac budowlanych i unikniemy nieporozumień. Podpisanie umowy z wykonawcą również daje inwestorowi komfort współpracy. – uzupełnia Ignacy Kowalski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA