| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?


Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. Dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału mogą służyć długie lata.

Parapety zewnętrzne zwykle dobiera się tak, by pasowały do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Już od dawna nie wykonuje się ich ze „starej, szpetnej blachy”, z której powstawały wiele lat temu. Obecnie jest naprawdę duży wybór materiałów. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były nienasiąkliwe i odporne na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed nasłonecznieniem opadami, i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

Parapety zewnętrzne

Blacha stalowa (ocynkowana)

Najtańsze, pokrywane lakierem dekoracyjnym, antykorozyjnym (poliester lub pural).

Aluminium

Grubsze od stalowych, pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach, anodowane (pokryte warstwą tlenku) albo laminowane folią; mogą być gięte z blachy lub profili wytłaczanych.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych; polerowane, patynowane, szlifowane, młotkowane lub łupane; bardzo trwałe. Tłumią dźwięk spadających kropli deszczu.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu łączy się zaprawą do pożądanej wielkości; bardzo trwałe.

Żywica

Z włókna szklanego nasączanego żywicami epoksydowymi, pokryte teflonem; dostępne jako nakładki na stare parapety; wytrzymałe i odporne na korozję.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego; wytrzymałe i odporne na korozję oraz związki chemiczne (kwaśne deszcze); pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

  

- Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, musimy pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4–5 cm poza lico ściany – podpowiada Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA. - Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

Zobacz także: Jakie okna wybrać do domu?

W miejscach, gdzie montuje się parapety, mogą powstać mostki termiczne. Niewłaściwy montaż może spowodować podwyższenie strat ciepła, zawilgocenie ścian i rozwój pleśni. Szczelniejsze osadzenie parapet zewnętrzny wcale nie zapobiega tym niepożądanym zjawiskom. Szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Jednak trzeba pamiętać, że zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »