REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?

Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. fot. MS więcej niż OKNA
Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. fot. MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. Dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału mogą służyć długie lata.

REKLAMA

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne zwykle dobiera się tak, by pasowały do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Już od dawna nie wykonuje się ich ze „starej, szpetnej blachy”, z której powstawały wiele lat temu. Obecnie jest naprawdę duży wybór materiałów. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były nienasiąkliwe i odporne na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed nasłonecznieniem opadami, i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

Tabela. Podział parapetów zewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

Parapety zewnętrzne

Blacha stalowa (ocynkowana)

Najtańsze, pokrywane lakierem dekoracyjnym, antykorozyjnym (poliester lub pural).

Aluminium

Grubsze od stalowych, pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach, anodowane (pokryte warstwą tlenku) albo laminowane folią; mogą być gięte z blachy lub profili wytłaczanych.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych; polerowane, patynowane, szlifowane, młotkowane lub łupane; bardzo trwałe. Tłumią dźwięk spadających kropli deszczu.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu łączy się zaprawą do pożądanej wielkości; bardzo trwałe.

Żywica

Z włókna szklanego nasączanego żywicami epoksydowymi, pokryte teflonem; dostępne jako nakładki na stare parapety; wytrzymałe i odporne na korozję.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego; wytrzymałe i odporne na korozję oraz związki chemiczne (kwaśne deszcze); pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, musimy pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4–5 cm poza lico ściany – podpowiada Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA. - Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

Zobacz także: Jakie okna wybrać do domu?

REKLAMA

W miejscach, gdzie montuje się parapety, mogą powstać mostki termiczne. Niewłaściwy montaż może spowodować podwyższenie strat ciepła, zawilgocenie ścian i rozwój pleśni. Szczelniejsze osadzenie parapet zewnętrzny wcale nie zapobiega tym niepożądanym zjawiskom. Szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Jednak trzeba pamiętać, że zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.

– W niektórych rodzajach parapetów zewnętrznych (PVC, aluminium) przy ich osadzaniu trzeba zachować pewien luz w ścianach – przestrzega ekspert z MS – Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów parapetu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia tynku lub samego podokiennika. W zależności od materiału, z którego wykonany jest parapet – pozostawioną przestrzeń można wypełnić silikonem albo wsuwanymi na końce parapetów specjalnymi zakończeniami z tworzywa. Pozwalają one na zachowanie żądanej szczeliny, a jednocześnie stają się estetycznym elementem wykończeniowym.

Komentarz eksperta:

Grzegorz Nowakowski, MS więcej niż OKNA:
Coraz większej grupie klientów podoba się połączenie okien PVC z parapetami kamiennymi. Ogromna liczba zamówień dotyczy właśnie takiego zestawienia. Parapety kamienne stanowią doskonałą oprawę i wykończenie okien. Kamień jest niezwykle uniwersalny. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też niemal nieograniczone możliwości aranżacji domowego wnętrza. A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w budynkach niezwykle nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. Z kamienia wykonywane są parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Klienci bez problemu dopasują je nie tylko do rodzaju okien, ale też koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu. Parapety zewnętrzne wykonywane są z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit. Oferujemy ponad 300 ich rodzajów, dlatego Klient nie jest skazany na powtarzalność modelu. Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości, szerokości i grubości oraz rodzaju zastosowanego materiału może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Parapety wewnętrzne

Obecnie rzadko ukrywa się okna za firanami czy zasłonami. Dlatego też parapet wewnętrzny musi być ozdobą wnętrza. Nie musi być tak wytrzymały jak parapet zewnętrzny, ale powinien być ładny. Parapet wewnętrzny pełni wiele funkcji: kieruje odpowiednio strumień ciepłego powietrza z kaloryfera, zatrzymuje kurz, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem i zalaniem podczas mycia okien i może być ozdobną półką (na kwiatki, książki i bibeloty). Wykonywany jest – podobnie jak parapety zewnętrzne – z różnych materiałów, a ich dobór zależy od miejsca, w którym będzie się znajdował (kuchnia, łazienka, salon), a przede wszystkim od preferencji domowników. Okno bez parapetu wewnętrznego nie jest błędem konstrukcyjnym, jednak tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeniu do takiego rozwiązania, że nawet nie wyobrażamy sobie innego. Parapety mogą być się półkami, a nawet blatami czy siedziskami. Wielokrotnie są też bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza.

Tabela. Podział parapetów wewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane

Parapety wewnętrzne

Drewno

Praktycznie wszystkie gatunki drewna klejonego; odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność; frezowane krawędzie, wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym; rysują się.

Laminowane płyty wiórowe

Oklejone laminatem lub powleczone melaminą; na wierzchu nadruki imitujące drewno, kamień, płytki ceramiczne; matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych, marmuru (musi być impregnowany), trawertynu, zbitego wapienia; nadają się do kuchni i łazienki, są odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne o neutralnym PH; szlifowane lub polerowane.

Konglomerat marmurowy

Kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową; przypomina marmur ale jest tańszy, po odpowiednim zaimpregnowaniu nienasiąkliwy, odporny na uderzenia, niewrażliwy na zaplamienia; nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne; szeroka gama barwień.

Kamień sztuczny

Duromarmur (mieszanka kruszywa marmurowego i cementu, konglomeratów marmurowych, mieszanki mączki marmurowej z żywicami syntetycznymi); wygląda jak marmur lub granit, ale jest lżejszy; nadaje się do kuchni i łazienki; odporny na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe szkliwione, nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne, ważne aby na styku z oknem zastosować jako wypełnienie materiał trwały i elastyczny.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego, często wykorzystywane jako nakładki na stare parapety; odporne na wilgoć, czasem fałdują się od podwyższonej temperatury; wykończone laminatem.

Kompozyty

Tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa żywicy oraz pigmentów; łatwo się rysują, ale są odporne na uderzenia.

   

REKLAMA

– Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że te muszą być stabilnie zamocowane. – ostrzega Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA – Jeżeli podparcie nie jest wystarczające powinno się zastosować wsporniki.

Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem. Niektóre parapety mogą ulegać odkształceniom, gdy są osadzone za nisko. Przy zbyt małej odległość grzejnik może działać mniej skuteczne. Bezpieczna odległość to 15–20 cm.

Trzeba pamiętać, że z parapetami wewnętrznymi bardziej związany jest mostek termiczny. Wielokrotnie powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie parapetu pod ościeżnicę. Optymalna głębokość wynosi 1–1,5 cm. Pozostałą część szczeliny wystarczy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (gotowe taśmy ze spienionego polietylenu, pianki poliuretanowe lub innego materiału termoizolacyjnego).

Zobacz także: Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA