| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?


Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. Dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału mogą służyć długie lata.

Parapety zewnętrzne zwykle dobiera się tak, by pasowały do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Już od dawna nie wykonuje się ich ze „starej, szpetnej blachy”, z której powstawały wiele lat temu. Obecnie jest naprawdę duży wybór materiałów. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były nienasiąkliwe i odporne na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed nasłonecznieniem opadami, i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

Parapety zewnętrzne

Blacha stalowa (ocynkowana)

Najtańsze, pokrywane lakierem dekoracyjnym, antykorozyjnym (poliester lub pural).

Aluminium

Grubsze od stalowych, pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach, anodowane (pokryte warstwą tlenku) albo laminowane folią; mogą być gięte z blachy lub profili wytłaczanych.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych; polerowane, patynowane, szlifowane, młotkowane lub łupane; bardzo trwałe. Tłumią dźwięk spadających kropli deszczu.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu łączy się zaprawą do pożądanej wielkości; bardzo trwałe.

Żywica

Z włókna szklanego nasączanego żywicami epoksydowymi, pokryte teflonem; dostępne jako nakładki na stare parapety; wytrzymałe i odporne na korozję.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego; wytrzymałe i odporne na korozję oraz związki chemiczne (kwaśne deszcze); pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

  

- Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, musimy pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4–5 cm poza lico ściany – podpowiada Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA. - Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

Zobacz także: Jakie okna wybrać do domu?

W miejscach, gdzie montuje się parapety, mogą powstać mostki termiczne. Niewłaściwy montaż może spowodować podwyższenie strat ciepła, zawilgocenie ścian i rozwój pleśni. Szczelniejsze osadzenie parapet zewnętrzny wcale nie zapobiega tym niepożądanym zjawiskom. Szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Jednak trzeba pamiętać, że zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »