reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?


Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Parapety wewnętrzne

Drewno

Praktycznie wszystkie gatunki drewna klejonego; odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność; frezowane krawędzie, wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym; rysują się.

Laminowane płyty wiórowe

Oklejone laminatem lub powleczone melaminą; na wierzchu nadruki imitujące drewno, kamień, płytki ceramiczne; matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Kamień naturalny

Wykonane z płyt granitowych, marmuru (musi być impregnowany), trawertynu, zbitego wapienia; nadają się do kuchni i łazienki, są odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne o neutralnym PH; szlifowane lub polerowane.

Konglomerat marmurowy

Kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową; przypomina marmur ale jest tańszy, po odpowiednim zaimpregnowaniu nienasiąkliwy, odporny na uderzenia, niewrażliwy na zaplamienia; nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne; szeroka gama barwień.

Kamień sztuczny

Duromarmur (mieszanka kruszywa marmurowego i cementu, konglomeratów marmurowych, mieszanki mączki marmurowej z żywicami syntetycznymi); wygląda jak marmur lub granit, ale jest lżejszy; nadaje się do kuchni i łazienki; odporny na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne.

Ceramika

Kształtki i płytki parapetowe szkliwione, nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne, ważne aby na styku z oknem zastosować jako wypełnienie materiał trwały i elastyczny.

PVC

Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego, często wykorzystywane jako nakładki na stare parapety; odporne na wilgoć, czasem fałdują się od podwyższonej temperatury; wykończone laminatem.

Kompozyty

Tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa żywicy oraz pigmentów; łatwo się rysują, ale są odporne na uderzenia.

   

– Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że te muszą być stabilnie zamocowane. – ostrzega Błażej Runowski, partner handlowy firmy MS więcej niż OKNA – Jeżeli podparcie nie jest wystarczające powinno się zastosować wsporniki.

Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem. Niektóre parapety mogą ulegać odkształceniom, gdy są osadzone za nisko. Przy zbyt małej odległość grzejnik może działać mniej skuteczne. Bezpieczna odległość to 15–20 cm.

Trzeba pamiętać, że z parapetami wewnętrznymi bardziej związany jest mostek termiczny. Wielokrotnie powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie parapetu pod ościeżnicę. Optymalna głębokość wynosi 1–1,5 cm. Pozostałą część szczeliny wystarczy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (gotowe taśmy ze spienionego polietylenu, pianki poliuretanowe lub innego materiału termoizolacyjnego).

Zobacz także: Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. fot. MS więcej niż OKNA
Parapety muszą być: trwałe, funkcjonalne, oraz zwyczajnie ładne. fot. MS więcej niż OKNA

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama