Dlatego coraz częściej zdarza się, że inwestor przed dokonaniem zakupu, zazwyczaj jest zdecydowany na użycie konkretnego materiału do wybudowania domu.
Jakie powinny mieć parametry?
Jeśli jesteśmy zdecydowani na wybudowanie energooszczędnego budynku, musimy uwzględnić szereg elementów i to już na poziomie projektu.
reklama
reklama
Dobre parametry techniczne ściany to jeden z elementów, który składa się na energooszczędność naszego domu. Według Warunków Technicznych 2008 (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż U = 0,30 W/m2. Wymagania dla domu energooszczędnego są bardziej restrykcyjne - przyjmuje się, że współczynnik U nie powinien przekraczać wartości U = 0,20-0,25 W/m2.
Zobacz także: Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien
- Obecnie trwa tendencja do obniżania współczynnika przenikania ciepła – przyznaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Na przykład ściana z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm ma współczynnik U na poziomie 0,19. Przyjmowana norma dla budynków pasywnych jest jeszcze niższa – dodaje Jacek Szafran.
Izolacja akustyczna
Podczas wybierania materiałów budowlanych należy również zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną ścian, jaką zapewniają materiały budowlane.
- W budownictwie jednorodzinnym wymagania akustyczne są mniej restrykcyjne niż w budownictwie wielorodzinnym i zależą przede wszystkim od potrzeb inwestora – mówi Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeżeli inwestorowi zależy na bardzo dobrym wyciszeniu budynku to godnym polecenia materiałem są bloki SILKA, które zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną ścian, udokumentowaną odpowiednimi badaniami – dodaje Jacek Szafran.