reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego ogrzewanie pozwoli obniżyć koszty użytkowania budynku nawet czterokrotnie, co w przeliczeniu daje kwotę poniżej 1000 złotych rocznie.

- Wybór wysokiej jakości materiałów do wznoszenia budynku usprawni proces jego ogrzewania, a także obniży koszty chłodzenia latem – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG. – Różnice w zapotrzebowaniu na energię pomiędzy budynkami, których ściany wykonano w różnych systemach, mogą sięgać nawet 10-15 proc. i to pomimo, że współczynnik przenikania ciepła U tych ścian może być bardzo zbliżony – dodaje Piotr Harassek.

Zalety energooszczędnego budowania

Eksperci zwracają uwagę na to, że zwiększa się liczba inwestorów zainteresowanych zastosowaniem energooszczędnych rozwiązań w trakcie budowy domu. Zwiększa się również świadomość zalet energooszczędnego budowania domu. Zainwestowanie w takie materiały, pozwoli zredukować prawie do zera, późniejsze straty ciepła. Ponadto można w ten sposób uniknąć w przyszłości wyższych kosztów utrzymania domu bądź mieszkania.

Zobacz także: Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

- Według szacunków, na ogrzewanie zużywa się nawet do 55 proc. energii w budynkach. Warto więc zainwestować w zminimalizowanie tego zużycia – mówi Bartłomiej Bafia z zakopiańskiej firmy Majster Materiały Budowlane, ekspert budowy SILKA YTONG. –Biorąc pod uwagę roczne zużycie energii oraz koszty budowy, inwestycja w dom energooszczędny jest jak najbardziej opłacalna, szczególnie jeśli zostały zastosowane odpowiednie materiały ścienne – dodaje Bartłomiej Bafia.

Warto zapamiętać sobie zasady istotne z punktu widzenia budowy energooszczędnego domu.

Dziesięć zasad energooszczędnego budowania:

1. Zwarta bryła domu
2. Ciepłe ściany – zbudowane z dobrze izolujących materiałów
3. Wybrane strony świata – wykorzystanie promieni słonecznych padających na powierzchnię elewacji
4. Okna – do słońca
5. Dobra izolacyjność termiczna
6. Bez mostków cieplnych
7. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek
8. Odzyskiwane ciepło (rekuperacja)
9. Ciepło z gruntu – gruntowy wymiennik ciepła wstępnie podgrzewający (zima) lub chłodzący (lato) powietrze wprowadzane do budynku
10. Energia odnawialna – instalacja grzewcza
(Źródło: Praktyczny poradnik: Jak fachowo budować)

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Którędy ciepło ucieka z budynku?
- Przez wentylację – ok. 25-35 proc.
- Przez ściany zewnętrzne – ok. 20-30 proc.
- Przez dach – ok. 25-30 proc.
- Przez piwnicę – 10-15 proc.
- Przez okna i drzwi – 10-15 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku.
Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama