reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Kiedy budynek jest energooszczędny?

Przyjmuje się, że budynek jest energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2.

- Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowane rozwiązania i materiały umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. Przede wszystkim chodzi o koszty ogrzewania, które we współcześnie wznoszonych budynkach wynoszą ok. 65 proc. kosztów jego utrzymania – mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Aby to osiągnąć niezbędna jest prawidłowa izolacja cieplna, uzyskana dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, szczelnej wentylacji oraz ochronie tak zwanych mostków termicznych - dodaje Paweł Tropisz.

Co wziąć pod uwagę w czasie planowania projektu budynku?

Do planowania projektu domu należy podejść systemowo i uwzględnić w nim wszystkie elementy konstrukcyjno-budowlane oraz komponenty grzewczo-wentylacyjne. W czasie wybierania projektu, należy zwrócić uwagę na bryłę domu, ochronę mostków termicznych i możliwość wykorzystania naturalnej energii słonecznej, a także na jakość materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Jak zminimalizować mostki termiczne?

Powstawanie mostków termicznych ograniczymy, wybierając prostą bryłę budynku, ma to kluczowe znaczenie w budownictwie energooszczędnym. Mostki termiczne powstają na skutek niedoskonałości w izolacji lub w konstrukcji budynku, przez nie następuje znaczna utrata ciepła. Najczęściej tworzą się w wyniku zastosowania błędnych rozwiązań projektowych lub nieprawidłowego wykonawstwa.

Z mostkami termicznymi mamy zazwyczaj do czynienia w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, wieńcach stropu nad piwnicą oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem. Wybór właściwych rozwiązań uchroni nas przed utratami ciepła spowodowanymi przez te czynniki.

- Przez dach może uciekać 25-30 proc. ciepła, przez piwnicę do 10-15 proc., podobnie jak przez okna i drzwi. Przez nieprawidłowo zaizolowane ściany dom może tracić nawet do 30 proc. ciepła – mówi Bartłomiej Bafia z zakopiańskiej firmy Majster Materiały Budowlane, ekspert budowy SILKA YTONG. – Ponadto grubsza zaprawa murarska również powoduje powstawanie mostków termicznych oraz utratę ciepła przez poziome i pionowe spoiny. Dlatego tak ważny jest wybór dobrych jakościowo materiałów ściennych – dodaje Bartłomiej Bafia.

Jak wykorzystać naturalną energię?

Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, na przykład promieni słonecznych, pozwoli nam uzyskać cenny zysk ciepła. Ważne jest, by promienie słoneczne, jak najdłużej padały, na jak największą powierzchnię budynku. Istotne jest też uwzględnienie kilku prostych zasad dotyczących rozmieszczenia pomieszczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii.
Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama