reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zaplanować koszty budowy?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

O wyborze lokalizacji naszego domu decydują różne czynniki, m.in. komfort dojazdów, otoczenie budynku, bliskość szkół. Przede wszystkim na decyzję o kupnie działki powinno wpłynąć to czy możliwe będzie uzyskanie stosownych zezwoleń budowlanych. Dlatego najpierw należy sprawdzić czy na danym terenie można postawić dom.

– Jeśli istnieje taka możliwość warto kupić działkę z przyłączonymi mediami. W efekcie zazwyczaj zapłacimy mniej niż przy uzbrajaniu działki samodzielnie. – radzi ekspert budowy YTONG, Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Nie należy oszczędzać na etapie stanu surowego, ponieważ może mieć to wpływ na późniejszą eksploatację budynku np. problemy grzewcze. Natomiast w fazie wykończenia budynku inwestor jest w stanie ograniczyć wydatki bez wpływu na jakość i komfort użytkowania. – dodaje ekspert budowy YTONG.

Zobacz także: Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien

Przy wyborze projektu warto też wziąć pod uwagę nasze potrzeby, tak żeby dom nie był zbyt mały albo zbyt duży czy niedopasowany do naszego stylu życia. Należy uwzględnić również możliwość ewentualnej rozbudowy lub adaptacji pomieszczeń. Dzięki przemyślanym działaniom na etapie projektu można w przyszłości zmniejszyć koszty przebudowy. Większość z nas jednak przy podejmowaniu decyzji dotyczących budowy bierze pod uwagę głównie jej koszt. Jest kilka prostych reguł, dzięki którym wydatki mogą być mniejsze bez obniżania standardów technologiczno-budowlanych.

Jak uniknąć zbędnych wydatków?

Podstawowa zasada pozwalająca zmniejszyć koszt budowy to wybór prostego projektu. Przy wyborze projektu gotowego i indywidualnego należy zwrócić uwagę nie tylko na metraż, ale przede wszystkim na powierzchnię użytkową. Na tym etapie trzeba podjąć decyzję czy chcemy mieć dom z piwnicą, jak wykonać poddasze i jaką konstrukcję dachu wybrać, itd. Warto zainwestować w większą powierzchnię użytkową – zrezygnować z niestandardowych konstrukcji ścian (wszelkich zakamarków) w pomieszczeniach oraz dużej liczby „łamań” na dachu. Proste rozwiązania zazwyczaj gwarantują mniejsze wydatki.

Ograniczenie kosztów budowy nie powinno się jednak wiązać z użyciem najtańszych, dostępnych na rynku materiałów.

– Tańsze materiały często nie trzymają wymiarów. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że ściany trzeba będzie wyrównywać zaprawą. Im grubsze spoiny, tym więcej wody technologicznej wsiąka w materiał. W tynku również znajduje się duża ilość wody, proces wysuszania budynku ulega wydłużeniu (kilka miesięcy) – twierdzi certyfikowany wykonawca YTONG, Ignacy (Igor) Kowalski z firmy YGDOM.

– Materiały dobrej jakości, z których można budować na cienkiej spoinie pozwalają na szybkie wznoszenie ścian. W efekcie budowa zakończy się w cyklu rocznym (wiosna-jesień lub jesień-lato), co jest rozwiązaniem efektywnym z technologicznego, a także finansowego punktu widzenia – potwierdza ekspert budowy YTONG, Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”.

Zobacz także: Jak długo można zwlekać z budową?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama