Kategorie

Jak zaplanować koszty budowy?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Koszty budowy.
Koszty budowy.
Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

O wyborze lokalizacji naszego domu decydują różne czynniki, m.in. komfort dojazdów, otoczenie budynku, bliskość szkół. Przede wszystkim na decyzję o kupnie działki powinno wpłynąć to czy możliwe będzie uzyskanie stosownych zezwoleń budowlanych. Dlatego najpierw należy sprawdzić czy na danym terenie można postawić dom.

– Jeśli istnieje taka możliwość warto kupić działkę z przyłączonymi mediami. W efekcie zazwyczaj zapłacimy mniej niż przy uzbrajaniu działki samodzielnie. – radzi ekspert budowy YTONG, Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Nie należy oszczędzać na etapie stanu surowego, ponieważ może mieć to wpływ na późniejszą eksploatację budynku np. problemy grzewcze. Natomiast w fazie wykończenia budynku inwestor jest w stanie ograniczyć wydatki bez wpływu na jakość i komfort użytkowania. – dodaje ekspert budowy YTONG.

Zobacz także: Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien

Przy wyborze projektu warto też wziąć pod uwagę nasze potrzeby, tak żeby dom nie był zbyt mały albo zbyt duży czy niedopasowany do naszego stylu życia. Należy uwzględnić również możliwość ewentualnej rozbudowy lub adaptacji pomieszczeń. Dzięki przemyślanym działaniom na etapie projektu można w przyszłości zmniejszyć koszty przebudowy. Większość z nas jednak przy podejmowaniu decyzji dotyczących budowy bierze pod uwagę głównie jej koszt. Jest kilka prostych reguł, dzięki którym wydatki mogą być mniejsze bez obniżania standardów technologiczno-budowlanych.

Jak uniknąć zbędnych wydatków?

Podstawowa zasada pozwalająca zmniejszyć koszt budowy to wybór prostego projektu. Przy wyborze projektu gotowego i indywidualnego należy zwrócić uwagę nie tylko na metraż, ale przede wszystkim na powierzchnię użytkową. Na tym etapie trzeba podjąć decyzję czy chcemy mieć dom z piwnicą, jak wykonać poddasze i jaką konstrukcję dachu wybrać, itd. Warto zainwestować w większą powierzchnię użytkową – zrezygnować z niestandardowych konstrukcji ścian (wszelkich zakamarków) w pomieszczeniach oraz dużej liczby „łamań” na dachu. Proste rozwiązania zazwyczaj gwarantują mniejsze wydatki.

Ograniczenie kosztów budowy nie powinno się jednak wiązać z użyciem najtańszych, dostępnych na rynku materiałów.

Reklama

– Tańsze materiały często nie trzymają wymiarów. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że ściany trzeba będzie wyrównywać zaprawą. Im grubsze spoiny, tym więcej wody technologicznej wsiąka w materiał. W tynku również znajduje się duża ilość wody, proces wysuszania budynku ulega wydłużeniu (kilka miesięcy) – twierdzi certyfikowany wykonawca YTONG, Ignacy (Igor) Kowalski z firmy YGDOM.

– Materiały dobrej jakości, z których można budować na cienkiej spoinie pozwalają na szybkie wznoszenie ścian. W efekcie budowa zakończy się w cyklu rocznym (wiosna-jesień lub jesień-lato), co jest rozwiązaniem efektywnym z technologicznego, a także finansowego punktu widzenia – potwierdza ekspert budowy YTONG, Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”.

Zobacz także: Jak długo można zwlekać z budową?


Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie przygotowania kosztorysu profesjonaliście. Kosztorysant uwzględni wszystkie prace i materiały, potrzebne do budowy domu. Sporządzenie kosztorysu pozwoli realnie ocenić swoje możliwości.

Reklama

– Na początku planowania budowy niewiele osób ma pełne wyobrażenie na temat ostatecznego kształtu swojego domu. Wizja wymarzonego domu bardzo rzadko jest kompletna – obejmująca cały budynek od fundamentów aż po wyposażenie łazienki. – mówi Wojciech Szymankiewicz z pracowni Archipelag. – Należy więc pamiętać, że założona początkowo cena może różnić się od ceny końcowej. Po części wynika to z tego, że trudno jest ująć koszty niektórych prac w sposób precyzyjny np. prace instalacyjne. Ponadto wpływa na to szeroki wachlarz możliwości standardu wykończenia domu. Łatwo można ulec pokusie komfortu. – dodaje

Eksperci, obecni w procesie budowy, powinni uświadamiać inwestora, że każda jego decyzja ma określone konsekwencje i pomóc w podejmowaniu tych rozsądnych. Nie bój się zadawać pytań i prosić o wyjaśnienia, gdy masz wątpliwości, co do stosowanego rozwiązana budowlanego. Jak wybrać kompetentnego i godnego zaufania fachowca?

– Współpraca ze sprawdzonymi fachowcami jest podstawą, wiec zawsze pytajmy o referencje osób, którym zamierzamy zlecić budowę naszego domu, szukajmy informacji w Internecie i wśród znajomych – dodaje certyfikowany wykonawca YTONG, Ignacy (Igor) Kowalski z firmy YGDOM. – Takie działania pozwalają nam uniknąć niepotrzebnych kosztów, nerwów oraz wydłużenia czasu budowy.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

O czym jeszcze warto pomyśleć?

O energooszczędnych rozwiązaniach można pomyśleć już na etapie budowy. Wiąże się to z nieco wyższym kosztem, ale zwróci się on w czasie użytkowania budynku. Na etapie projektu należy dokonać wyboru odpowiednich materiałów i systemów, które zapewnią wysoką termoizolacyjność budynku, brak mostków termicznych czy szczelność. Późniejsze docieplanie gotowego już budynku może okazać się znacznie droższe i mniej efektywne, a czasami nawet niemożliwe.

Jest pięć podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli optymalnie zaplanować koszty budowy:
- rozsądek;
- gotowość na zmiany;
- racjonalne obniżanie kosztów;
- współpraca z fachowcami;
- wzięcie pod uwagę późniejszej eksploatacji domu.

Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

  Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

  Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

  Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

  Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

  Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

  Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

  Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

  Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

  Powierzchnie biurowe - jakie trendy obowiązują?

  Powierzchnia biurowa. Z powodu pandemii pracodawcy będą musieli zaoferować pracownikom rozwiązania zachęcające ich do przychodzenia do biur - uważają eksperci CBRE. Ich zdaniem biuro powinno m.in. oferować komfortową przestrzeń do pracy, zapewniać miejsce do relaksu i obniżać poziom stresu.

  Home staging przy sprzedaży nieruchomości. Czy to się opłaca?

  Home staging to wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. Jego celem jest atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, podkreślenie jego unikalnego charakteru aby wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby poszukujących dany rodzaj nieruchomości. W wyniku działań home stagingu powinno się uzyskać szybszą sprzedaż lub wynajem nieruchomości za możliwie najwyższą cenę. Dzieje się tak dlatego, że ludzie “kupują oczami” i niestety wiele osób nie potrafi sobie pewnych rzeczy wyobrazić. Muszą je zobaczyć. Dlatego stosowanie technik home stagingu pozwoli zmienić wygląd nieruchomości z "do mieszkania" na "do sprzedania". Nieruchomość przygotowana do sprzedaży lub wynajmu staje się miejsca przyjaznego dla aktualnych lub wcześniejszych mieszkańców produktem atrakcyjnym dla nabywców.

  Kredyty mieszkaniowe (lipiec 2021 r.) - zdolność kredytowa, oprocentowanie

  Kredyty mieszkaniowe. Lipiec 2021 r. przyniósł nowe regulacje rynku kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją.