| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy należy ocieplać piwnicę?

Czy należy ocieplać piwnicę?


Piwnica, czyli część budynku znajdująca się poniżej poziomu terenu, najczęściej przeznaczona jest na pomieszczenia gospodarcze. Coraz częstsza adaptacja piwnicy na powierzchnie użytkowe zmusza inwestorów do poprawy izolacyjności tych pomieszczeń. To, czy warto ocieplić piwnicę, zależy również od tego, czy jest ona ogrzewana czy nie.

Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia. Warstwa ocieplenia stanowi izolacje termiczną, która chroni pomieszczenia przed utratą ciepła lub dostawaniem się do nich zimnego powietrza. To, czy przegroda jest ocieplona, zależy czy odgradza pomieszczenia cieplejsze od zimnych, gdzie ucieczka ciepła jest możliwa.

Zobacz także: Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

W przypadku piwnicy ogrzewanej, której pomieszczenia pełnią funkcję użytkową czy mieszkalną ocieplenie układa się na wszystkich ścianach zewnętrznych stykających się z gruntem. Rzeczą jasną jest również ocieplenie podłogi na gruncie. Zastosowane ocieplenie w przegrodach zewnętrznych ma za zadanie ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz, czyli w zimny z zasady grunt. Ocieplenie to należy układać po zewnętrznej stronie ścian, co wiąże się z odkopywaniem ścian. Warstwa ocieplenia ułożona od strony wewnętrznej może prowadzić do kondensacji pary wodnej wewnątrz ściany. Można się zdecydować na ocieplenie od wewnątrz pod warunkiem, że ściany są całkowicie suche. Do ocieplania ścian piwnicy, w których izolacja znajduje się po zewnętrznej stronie, używane są materiały odporne na wilgoć i na działanie dużych obciążeń. Polecanym materiałem jest polistyren ekstradowany, który w tych warunkach spisuje się dużo lepiej niż tradycyjny styropian. 

Piwnica, w której znajdują się pomieszczenia gospodarcze – czyli takie, które nie wymagają ogrzewania do temperatury pokojowej – nie wymaga ocieplenia. Temperatura tych pomieszczeniach jest niska lub, gdy jednak ogrzewanie występuje, niższa od temperatury pokojowej panującej w pomieszczeniach nad parterem. W takim przypadku ciepło z budynku ma możliwość przenikania do chłodniejszej piwnicy przez strop nad piwnicą. By uniknąć tego, na suficie piwnicy układa się izolację termiczną. Układanie jej po stronie wewnętrznej piwnicy ma znaczenie, ze względu na niższą temperaturę piwnicy niż pomieszczeń parteru. W piwnicach, które nie są ogrzewane, inwestorzy izolują również ściany, jednak nie jest konieczne stosowanie grubych warstw izolacji. Zdecydowanie wystarczająca jest 5-centymetrowa warstwa ocieplenia. 

Zobacz także: Jak dodatkowo ocieplić dom?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia.
Ocieplenie piwnicy możemy podzielić na ocieplenie ścian i ocieplenie stropu pomieszczeń podpiwniczenia.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »