reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego. Ma to sprawić, że kontrola wyrobów budowlanych będzie skuteczniejsza. Umożliwi to wyeliminowanie z rynku materiałów, które nie spełniają wymogów jakości.

Po wejściu nowych przepisów, badania kontrolne wyrobów budowlanych będzie mógł wykonywać producent, importer i sprzedawca. Zaś inspektorzy nadzoru sprawdzą czy zadeklarowane przez producenta parametry i właściwości produktu odpowiadają rzeczywistości.

– Producenci materiałów budowlanych zawsze powinni dążyć do tego, aby produkowane materiały miały jak najlepszą jakość. Leży to nie tylko w interesie samego producenta, ale przede wszystkim klienta. – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG.

Od 1 stycznia 2009 wprowadzono obowiązek posiadania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Jest to dokument opisujący zachowanie budynku ze względu na zużycie energii. Podane są w nim również źródła energii w danym budynku oraz na co energia będzie zużywana. Użytkowanie energii obejmuje trzy obszary: ogrzewanie budynku i wentylację, podgrzewanie wody użytkowej (czyli uzyskiwanie wody ciepłej) oraz urządzenia pomocnicze (np. dodatkowy grzejnik czy lodówka). Na tej podstawie zostaje wyliczona ilość potrzebnej energii, tzw. energii użytkowej. Jeśli jej wartość jest niska, to znaczy, że konstrukcja budynku ma dobre parametry cieplnej.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Do najważniejszych parametrów określanych w certyfikacie energetycznym należą wskaźniki zużycia energii końcowej i energii pierwotnej. Przy czym, energia końcowa to ta, która musi zostać dostarczona do budynku (za nią płacimy) i uwzględnia ona wartość energii użytkowej oraz sprawność instalacji technicznych w budynku. Zaś energia pierwotna przyjmowana jest jako miara efektywności energetycznej budynku, jest wyliczana dla każdego budynku, tak samo jak maksymalna wartość energii pierwotnej. Określa też ilość dwutlenku węgla emitowanego w wyniku eksploatacji budynku. Wskaźniki te pokazują, jak duże jest zużycie energii na metr kwadratowy użytkowej powierzchni budynku.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, z dnia 6 listopada 2008 roku, określa, co powinno się znaleźć w certyfikacie energetycznym budynku. W ustawie Prawo Budowlane znajduje się zapis, że każdy budynek lub lokal mieszkalny podlegający sprzedaży lub wynajmowi musi taki certyfikat posiadać.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego.
Obecnie polskie prawo, w tej dziedzinie, jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych zwiększył uprawnienia organów nadzoru budowlanego.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama