reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu. Oprócz tego mogą być murowane z cegły lub bloczków betonowych. Ze względu na funkcję, jaką pełnią fundamenty, materiał do ich wykonywania powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Beton posiada takie parametry, ale musi być on dobrze przygotowany. Beton do wykonywania fundamentów może być towarowy, czyli przywieziony z wytwórni lub wytworzony na placu budowy.

Beton towarowy

Szczególnie polecany do wykonywania fundamentów. Charakteryzuje się jednorodnością i stałymi parametrami, nawet, jeśli pochodzi z różnych betonowozów. Urządzenia do wytwarzania betonu, które znajdują się w wyspecjalizowanej betonowni, są wyposażone w dozowniki, sterowane w zależności od oczekiwanych parametrów mieszanki. Do betonu towarowego jest możliwość dodania dokładnej ilości domieszek i plastyfikatorów, które polepszają jego parametry, bez niebezpieczeństwa przesadzenia z ilością i uzyskania np. za bardzo płynnej mieszanki. Zamówienie betonu w betonowni wraz z dowozem może zapewnić ciągłe betonowanie bez przerw technologicznych potrzebnych np. na wytwarzanie mieszanki na placu budowy. W przypadku betonu towarowego mieszanka podawana jest za pomocą specjalnych przedłużanych koryt połączonych z betonowozem.

Zobacz także: Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Gdy beton dowożony jest przez betonowozy należy wcześniej wykonać dodatkowy wykop, np. pod ogrodzenie, by nie zmarnować nadmiaru mieszanki na fundamenty.

Beton wytwarzany na placu budowy

Gdy decydujemy się na samodzielne wytwarzanie mieszanki betonowej na placu budowy, należy zadbać o wypożyczenie betoniarki przejezdnej. Ważne jest również przygotowanie i zagospodarowanie miejsca do wytwarzania betonu. W pobliżu tego miejsca powinny się znajdować wszystkie niezbędne składniki, tj. kruszywo grubsze, piasek, cement i woda. Należy na bieżąco dbać o ciągłość wyrobu mieszanki, dostarczanie składników i dozowanie ich w odpowiednich ilościach. Najczęściej transport mieszanki odbywa się przy pomocy taczek, co może być uciążliwe ze względu na konieczność wyznaczenia dróg komunikacyjnych. 

Zobacz także: Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu.
Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama