reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Osłony zewnętrzne okien dachowych

Osłony zewnętrzne okien dachowych


Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony, które mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Powszechnie stosowane zewnętrzne osłony okien dachowych to rolety i markizy.

Osłony zewnętrzne nie tylko ograniczają przenikanie promieni słonecznych, lecz także tłumią hałas, dźwięk uderzających kropel deszczu, a nawet są zabezpieczeniem antywłamaniowym. Dwa główne rodzaje osłon zewnętrznych okien dachowych różnią się swoją budową i sposobem ochrony okna przed nasłonecznieniem.

Zbudowane są z aluminiowych paneli (lameli) połączonych ze sobą gumą lub mocowanych na przezroczystej tkaninie nośnej. Tkania ta ogranicza również przenikanie ciepła. Roleta porusza się w specjalnych prowadnicach umieszczonych po zewnętrznej stronie okna. Prowadnice należy co najmniej raz na pół roku czyścić i smarować smarem. Zarówno lamele jak i prowadnice są kolorystycznie dobrane do oblachowania okna, stanowią z oknem jedną całość. Roletę zwija się w górną część okna, gdzie jest chowana w specjalnej obudowie. Obudowa ta zajmuje dość dużo miejsca, dlatego przy montażu okien należy zostawić wystarczającą przestrzeń na jej umiejscowienie, szczególnie kiedy okna montowane są w zestawie. Powinno się zachować co najmniej 20 cm odstępu między sąsiednimi oknami w pionie.
Na rynku dostępne są również rolety działające podobnie do żaluzji. Lamele rolety można ustawiać pod różnym kątem. Zazwyczaj są sterowane elektronicznie. Posiadają wyłącznik w przypadku niskich temperatur, by rolety nie uległy zniszczeniu przy zalegającym śniegu.

Zobacz także: Montaż okna dachowego

Z zewnątrz powleczone są tkaniną poliestrową odporną na działanie czynników atmosferycznych. Tkanina podklejona jest usztywniającą strukturą z siatki z PVC lub włókien szklanych. Prześwit siatki jest różny, dostosowany do ilości przepuszczanego światła. Zwijana jest na wałek i, podobnie jak roleta zewnętrzna, jest przechowywana w aluminiowej osłonie, która znajduje się na ościeżnicy okna. Rozwinięta markiza nie przylega tak jak roleta bezpośrednia do okna, jest od niego odsunięta. Umożliwia to cyrkulację powietrza. Markizy zdecydowanie lepiej niż inne osłony okienne tłumią dźwięk padającego deszczu. 

Zobacz także: Sposoby otwierania okien dachowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony.
Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama