reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Sposoby otwierania okien dachowych

Sposoby otwierania okien dachowych


Okna dachowe mogą być stosowane w dachach o każdym nachyleniu i kształcie. Na rynku jest duży wybór okien, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednie do wielkości pomieszczenia, a także i naszych potrzeb. Okna dachowe różnią się między sobą sposobem otwierania. Mogą być okna obrotowe, uchylne, wysokoosiowe i rozwieralne.

Ich otwieranie następuje po obrocie wokół osi znajdującej się w połowie wysokości okna. Mają największe zastosowanie. Nadają się do dachów o kącie nachylenia od 15 do 90°. Górna część odchyla się do środka pomieszczenia, zaś dolna na zewnątrz. Zaleca się montowanie tych okien tak, by oś obrotu znajdowała się tuż nad głową użytkownika. Umożliwi to swobodę wyglądania i zapobiegnie uderzeniom w głowę osób wysokich. Okna otwiera się przy pomocy klamek i chwytów, które mogą być umieszczone za równo na dole, jak i na górze okna. Klamki mogą być umiejscowione w górnej części okna jeżeli ich krawędź nie znajduje się wyżej niż 180–200 cm. Okna obrotowe są najczęściej stosowane, ze względu na łatwy dostęp do szyby zewnętrznej. W celu jej umycia nie trzeba się wychylać czy wychodzić na dach.

Oś obrotu w takich oknach znajduje się w górnej krawędzi okna. Dzięki temu po otwarciu żadna część okna nie odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. Zapobiega to uderzeniom w głowę. Okna uchylne montuje się tak by ich oś obrotu znajdowała się tuż nad głową. Będzie wtedy możliwe swobodne wyglądanie przez okno. Dzięki zastosowanym siłownikom okna uchylnie nie zamykają się pod własnym ciężarem. Klamki okien uchylnych montowane są w dolnej części okna. Wadą tych okien jest ograniczony dostęp do szyb zewnętrznych w celu ich umycia. Okna uchylne montuje się często w zestawie, by po otwarciu jednego móc umyć drugie.
Na rynku dostępne są również okna uchylno-obrotowe. Ich mechanizm działania jest bardziej złożony dlatego ich cena jest wyższa. Rodzaj otwarcia okna zależy od blokady znajdującej się w klamce.

Zobacz także: Montaż okna dachowego

Konstrukcyjnie są podobne do okien obrotowych. Różnica jest taka, że oś obrotu znajduje się na wysokości 2/3 wysokości okna, dzięki czemu po otwarciu większa część okna znajduje się nad połacią, a nie w środku pomieszczenia. Okna takie montuje się również z zasadą, że oś obrotu znajduje się tuż nad głową. W przypadku okien wysokoosiowych możliwa jest większa swoboda wychylania się oraz dostęp do zewnętrznej szyby jest zapewniony. Klamki w tego rodzaju oknach umiejscowione są na dole.

Rzadko stosowane w przypadku okien w pomieszczeniach użytkowych. Służą raczej jako włazy na dach. Otwarcie jest możliwe dzięki zamontowanym zawiasom na bocznej krawędzi okna.

Okna dachowe mogą być również nieotwieralne. Służą tylko jako doświetlenie pomieszczenia. Stosowane w zestawach wielu okien, w połączeniu z oknami otwieranymi, by dostęp do okien nieotwieralnych był zapewniony np. w celu ich umycia.

Zobacz także: Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna dachowe mogą być stosowane w dachach o każdym nachyleniu i kształcie.
Okna dachowe mogą być stosowane w dachach o każdym nachyleniu i kształcie.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama