Czy warto wybrać gotowy projekt?
Na rynku jest coraz bardziej zróżnicowana i obszerna oferta gotowych projektów domów. Mamy możliwość obejrzenia gotowych propozycji w katalogu, a nawet wizualizacji. Jest to duże ułatwienie dla inwestora, dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić swój przyszły dom.
- Projekt gotowy jest solidną propozycją za rozsądne pieniądze – mówi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG – Przeglądanie oferty projektów gotowych pomaga inwestorom skonkretyzować swoje wizje i potrzeby. Ponadto wybór projektu gotowego zdecydowanie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową – dodaje Dorota Palmączyńska.
reklama
reklama
Jakie są Twoje potrzeby?
Projekt domu powinien być zgodny z trybem naszego życia. Prawie zawsze można dostosować projekt tak, żeby odpowiadał naszym wymaganiom. Jest to możliwe, jeśli adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często odwiedzają nas goście, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeśli musimy czasem popracować w domu, warto wybrać projekt, który uwzględnia pokój do pracy bądź gabinet.
Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?
- Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich funkcjami użytkowymi. – zwraca uwagę ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc idealnym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to należy takie życzenie zasygnalizować już na etapie wyboru projektu – dodaje Danuta Piotrowska.
Jaka technologia będzie odpowiednia?
Oprócz wizualnych aspektów, powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy techniczne, takie jak, na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości będzie to miało wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba też pamiętać o tym, że finalny koszt budowy domu zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań.
Jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej o 6 m) oraz zaplanować miejsce do składowania drewna.
Czy warto korzystać ze wsparcia specjalisty?
Nawet, jeśli wiemy dokładnie czego chcemy, powinniśmy skonsultować się z ekspertem. Czasami nasza wizja może nie być możliwa do zrealizowania.
- Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje klienta do jego możliwości finansowych. – mówi ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. –
Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni” pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń – dodaje ekspert budowy YTONG.