reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dachówka czy blachodachówka?

Dachówka czy blachodachówka?


Przy wyborze pokrycia dachowego należy się kierować nie tylko wyglądem estetycznym i ceną, lecz także jakością, trwałością i innymi ważnymi parametrami. Dach musi być zarówno ozdobą domu jak i jego solidnym przykryciem. Pokrycie z dachówek i blachodachówki z daleka wygląda tak samo, co trudne jest do rozróżnienia dla laika.

Jedną z różnic, czasami głównie decydującą przy wyborze rodzaju pokrycia, jest cena. Blachodachówki są dużo tańszym materiałem od dachówek. Cechą odwrotnie proporcjonalną do ceny jest trwałość tych materiałów, która oceniana jest na nawet 100 lat w przypadku dachówek i na 20 lat dla blachodachówki. Potwierdzeniem tego może być zachowanie się w dobrym stanie dachów budynków zabytkowych, które zostały pokryte dachówkami. Również gwarancja dawana przez producentów dachówek jest większa. Często jest to około 20 lat. Dodatkowym minusem „dachówek z blachy” są rygorystyczne wymagania odnośnie reklamacji produktu. Należy przestrzegać wskazówek podanych przez producenta odnośnie transportu i montażu.

Zobacz także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych?

Ciężar pokrycia ma znaczący wpływ na konstrukcję więźby dachowej. Również wybór dachówki czy blachodachówki powinniśmy od tego uzależnić. Jeden metr kwadratowy pokrycia z blachodachówki waży około 5 kg, zaś dachówki nawet dziesięciokrotnie więcej. Różnica jest znacząca, dlatego warto przed dokonaniem wyboru sprawdzić stan istniejącej więźby lub zwrócić się do projektanta o uwzględnienie większych obciążeń w projekcie. Dodatkowym obciążeniem i tak cięższych dachówek może być woda, która w nie wsiąka. Dachówki w porównaniu z blachą są nasiąkliwe. Niektórzy uważają za cechę pozytywną większy ciężar dachówek. Są sztywniejsze, nie uginają się nawet pod ciężarem osób po nich chodzących i ze względu na większą grubość tłumią dźwięki uderzających kropel deszczu.

Dachówki doskonale nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich małe wymiary nie wymagają dużego przycinania, co nie pozostawia dużej ilości odpadów. Blachodachówki sprzedawane są w dość dużych arkuszach, dzięki czemu przy ich stosowaniu łatwe i szybkie jest krycie dachów prostych o dużych powierzchniach. Oprócz kształtu dachu ważne jest jego nachylenie. Blachodachówki zaleca się stosować na dachach o kącie pochylenia powyżej 12°, zaś dachówki powyżej 22°. Przy mniejszych kątach można stosować te pokrycia pod warunkiem przygotowania sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, pokryte folią dachową. 

Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachówki doskonale nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich małe wymiary nie wymagają dużego przycinania.
Dachówki doskonale nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach. Ze względu na ich małe wymiary nie wymagają dużego przycinania.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama