| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są zalety dachów zielonych?

Jakie są zalety dachów zielonych?

Dachy zielone są doskonałą alternatywą dla co raz gęstszej zabudowy miejskiej i utraty terenów zielonych. Ich budowa pociąga za sobą większe obciążenia, więc i konieczne wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku. Wiąże się to niestety z większymi kosztami, ale nie tylko wizualny efekt nam to wynagrodzi. Dachy zielone oprócz tego posiadają wiele zalet.

Konstrukcja dachów zielonych wymaga odpowiedniego układu warstw. Jest to tzw. dach odwrócony, gdzie warstwa hydroizolacji jest położona niżej, pod termoizolacją. Na tym wszystkim ułożone są warstwa drenująca i warstwa wegetacyjna. Układ ten zapobiega nagrzewaniu się dachu oraz działaniu mrozu. Dzięki temu pokrycie dachowe nie jest narażone na duże wahania temperatur, zarówno w ciągu roku jak i dnia. 

Rośliny na dachach zielonych wymagają odpowiedniej grubości warstwy gruntu do swobodnego rozwijania korzeni i swojego wzrostu. To podłoże, jak i same rośliny, zwiększają współczynnik izolacyjności cieplnej całego dachu. Również izolacyjność akustyczna jest poprawiona. Pomieszczenia znajdujące się tuż pod dachem zielonym nie nagrzewają się szybko latem i nie oziębiają zimą. Dlatego nie jest konieczne montowanie klimatyzacji na ostatniej kondygnacji. Należy pamiętać, że bliskie występowanie roślin poprawia mikroklimat. Zwiększona jest wilgotność powietrza, temperatura w upalne dni jest niższa. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z powietrza, w zamian produkują tlen.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?

Nie ma wątpliwości, że dachy zielone poprawiają estetykę nie tylko dachu, ale i otoczenia, a jego standard się poprawia. Dzięki dachom zielonym odzyskujemy utracone tereny zielone, tak ważne w miejskiej aglomeracji. Roślinność na dachu daje środowisko rozwoju małych organizmów. Dodatkową zaletą jest mniejszy odpływ wody deszczowej z dachu. Rośliny zatrzymują prawie 50% wody opadowej, dzięki czemu odpływ do kanalizacji jest zmniejszony.

Zobacz także: Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konstrukcja dachów zielonych wymaga odpowiedniego układu warstw. Jest to tzw. dach odwrócony.
Konstrukcja dachów zielonych wymaga odpowiedniego układu warstw. Jest to tzw. dach odwrócony.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »