reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym są połacie dachowe załamane?

Czym są połacie dachowe załamane?


Dach o połaciach załamanych to dach mansardowy. Charakteryzuje się on tym, że połać dachowa podzielona jest na dwie części. Górna część ma mniejszy spadek, zaś dolna jest bardziej stroma. Dachy mansardowe dają większą przestrzeń użytkową poddasza, ale ich wykonanie nie jest łatwe i pociąga za sobą stosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań.

Konstrukcja dachów mansardowych wydaje się łatwą. Jest jednak inaczej. Załamanie połaci, a więc i krokwi powoduje dodatkowe sprawdzenie wytrzymałościowe konstrukcji. W miejscu załamania powstaje kolejny węzeł, którego połączenie nie zawsze jest łatwe.

Zobacz także: Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Załamanie połaci jest potencjalnym miejscem do wystąpienia nieszczelności. Dach o połaciach załamanych izoluje się tak samo jak tradycyjny dach dwuspadowy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na miejsce załamania. Do ocieplania używana jest wełna mineralna czy styropian. Można je układać w przestrzeniach między krokwiami lub mocować na krokwiach. Warstwę wstępnego krycia można wykonywać również z tych samych materiałów jak w przypadku dachów tradycyjnych. Należy zwrócić jednak uwagę na odpowiednie ułożenie foli dachowej. Folię układa się pod pokryciem, jedną część na górnej połaci, drugą na dolnej. Obie te części powinny być połączone na zakład. 15-centymetrowe pasy powinny zachodzić na sąsiednie połacie. Folię części dolnej dachu mansardowego wywija się na część górną, tak, żeby znajdowała się pod pokryciem. Folię części górnej wywija się na dolną warstwę pokrycia. Umożliwia to swobodne odprowadzanie wody od kalenicy. Woda spływająca z części górnej odprowadzana jest na krawędzi załamania. Nie jest wprowadzana pod warstwę pokrycia części dolnej.

Najbardziej efektownie na dachu mansardowym wyglądają dachówki ceramiczne i cementowe. Niestety wykończenie nimi załamania połaci nie jest łatwe. Istnieje możliwość zamówienia gotowych załamanych dachówek dopasowanych do kąta załamania, jednak są one bardzo drogie. Najczęściej tą część dachu wykańcza się blachą powlekaną, której kolor można bez problemu dopasować do koloru dachówek. W celu zamaskowania miejsca wykończonego blachą, w miejscu załamania połaci, dachówki górnej części wysuwa się poza krawędź załamania. Krycie dachów mansardowych można również wykonywać z blachy czy pokryć bitumicznych. Stosowanie tych ostatnich jest łatwiejsze w przypadku miejsc zakrzywionych. W tych miejscach można ułożyć dodatkowy pas papy lub podgrzać gotowe pokrycie bitumiczne i dopasować przez to do kąta załamania. Wymaga to jednak dużej precyzji i dokładności.

Zobacz także: Zalety i wady pokryć bitumicznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Załamanie połaci jest potencjalnym miejscem do wystąpienia nieszczelności. Dach o połaciach załamanych izoluje się tak samo jak tradycyjny dach dwuspadowy.
Załamanie połaci jest potencjalnym miejscem do wystąpienia nieszczelności. Dach o połaciach załamanych izoluje się tak samo jak tradycyjny dach dwuspadowy.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama