reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?

Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?


Co raz większa utrata miejskich terenów zielonych skłania inwestorów do budowy zielonych ogrodów na dachu. Zwiększa to standard budynków i otoczenia, ale niestety pociąga za sobą większe koszty budowy. Jest to związane ze specjalną konstrukcją warstw takiego dachu zielonego, zwiększeniem obciążeń i zastosowaniem specjalnych materiałów.

Dachy zielone to przykład dachów odwróconych. Nazwa nie wskazuje na odwrotne nachylenie połaci dachowych lecz odwrócony układ warstw dachu płaskiego. W normalnych dachach pod wierzchnią warstwą kryjącą znajduje się hydroizolacja, a pod nią warstwa termoizolacyjna. W przypadku dachów zielonych – odwróconych na konstrukcji nośnej stropu ostatniej kondygnacji położona jest warstwa izolacji przeciwwodnej, a na niej dopiero warstwa ocieplenia. W przypadku dachów zielonych na ociepleniu znajdują się dodatkowo warstwy drenująca i roślinna. W takim układzie warstw hydroizolacja jest dobrze chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych. 


Woda deszczowa, która spada na dach zielony, przenika przez wszystkie warstwy aż do samego spodu takiego dachu czyli do hydroizolacji i na niej się zatrzymuje. Stamtąd nie ma możliwości swobodnego odpływu jak to bywa w przypadku tradycyjnych dachów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie systemu odwadniającego, by zalegająca woda nie obciążała dodatkowo konstrukcji dachu. System odprowadzający wodę z dachu projektowany jest jako system poziomych rur pod powierzchnią dachu. Połączone są one z odpływami, które to są szczelnie złączone z hydroizolacją.

Zobacz także: Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?

Na warstwie izolacji przeciwwodnej układana jest warstwa ocieplenia. Nie jest to tradycyjne ocieplenie używane powszechnie w ścianach czy dachach. Do tego celu używa się polistyrenu ekstradowanego – XPS. Nie należy go mylić z powszechnie znanym styropianem – EPS. Polistyren XPS różni się strukturą, dzięki czemu jest bardziej odporny na działanie dużych obciążeń i wilgoci. Jest przeznaczony właśnie do konstrukcji dachów odwróconych.

W celu ochrony obu izolacji – przeciwwodnej i termicznej, na warstwie ocieplenia układa się geowłókninę. Jest to specjalny materiał przepuszczający wilgoć i parę wodną. Geowłóknina oddziela termoizolację od warstw podłoża roślinnego. Do wzrostu roślin potrzebna jest warstwa wegetacyjna i drenująca, których grubości zależą od planowanej roślinności na dachu. Wiadome jest, że rośliny ekstensywne, typu trawy, porosty i byliny nie wymagają tak dużego podłoża jak drzewa i krzewy. Należy już na samym początku zdecydować, co będzie porastać dach zielony, bo to pociąga za sobą odpowiedni projekt konstrukcji nośnej nie tylko dachu, lecz także konstrukcji budynku.

Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachy zielone to przykład dachów odwróconych. Nazwa nie wskazuje na odwrotne nachylenie połaci dachowych lecz odwrócony układ warstw dachu płaskiego.
Dachy zielone to przykład dachów odwróconych. Nazwa nie wskazuje na odwrotne nachylenie połaci dachowych lecz odwrócony układ warstw dachu płaskiego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama