reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?

Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?


Budynek z większą liczbą połaci kojarzy się bardziej z pałacem czy rezydencją niż z domem jednorodzinnym. Wyszukany kształt dachu nadaje bogaty wygląd budynkowi, ale należy pamiętać, by nie przesadzić. Połączenie wielu form może przestać stanowić całość, tylko być połączeniem elementów, które w ogóle do siebie nie pasują.

Dachy wielopołaciowe powstają z połączenia kilku form dachów wzajemnie się przecinających lub stanowią przykrycie budynku nieregularnego lub takiego, który posiada wiele wykuszy. Im więcej połaci na dachu, tym więcej różnego rodzaju załamań, które mogą stanowić wyzwanie podczas układania pokrycia. Nie każde pokrycie nadaje się do dachów o skomplikowanych kształtach. Biorąc pod uwagę np. blachy, które występują w wielkoformatowych arkuszach, przy kryciu dachu wielopołaciowego konieczne będzie przycinanie blachy i pozostawać będzie duża ilość odpadów. Przy kryciu dachów nieregularnych ważny jest kształt i elastyczność pokrycia.

Zobacz także: Pokrycia dachowe z blachy

Wszystkie załamania i połączenia połaci to miejsca, które wymagają obróbek blacharskich w celu zapewnienia szczelności. Bywa również, że w tych miejscach woda gromadzi się szybciej, a wolniej z niej odpływa. Wykonanie połączeń wymaga w tedy wysokiej precyzji, by dach nie przeciekał w tych miejscach. Miejscem takim jest kosz, czyli krawędź wspólna dwóch sąsiednich połaci. Krawędź ta ma mniejsze nachylenie niż połać, dlatego woda spływa z niej wolniej. 

Kosze dachowe są miejscem dość uciążliwym w przypadku zagospodarowania również od strony poddasza. Tworzą one w pomieszczeniach kąt rozwarty, co nie jest estetyczne. W takich miejscach nie da się ustawić mebli, a pobyt w ich pobliżu nie jest mile akceptowany przez ludzi.

Dachy, których połacie znajdują się nad każdą ścianą domu, stwarzają problem z doświetleniem naturalnym poddaszy użytkowych. Stosuje się wtedy lukarny lub bawole oka, które jeszcze bardziej zwiększają trudność w pokryciu takiego dachu. Szczególnie w przypadku bawolego oka pokrycie powinno być na tyle elastyczne, by dało się wyginać do zaokrąglonych kształtów. Na poddaszach dachów wielopołaciowych często są stosowane okna dachowe, których szczelne połączenie z dachem wymaga dużych umiejętności. Stanowią one potencjalne miejsce występowania nieszczelności. Dachy wielopołaciowe ograniczają występowanie ścian szczytowych. Są to ściany bardzo przydatne szczególnie do łatwego doświetlenia pomieszczeń użytkowych poddasza. Można na nich umieścić tradycyjne okna. Również pomieszczenia, które znajdują się przy ścianie szczytowej, są bardziej ustawne.

Zobacz także: Zalety i wady pokryć bitumicznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budynek z większą liczbą połaci kojarzy się bardziej z pałacem czy rezydencją niż z domem jednorodzinnym.
Budynek z większą liczbą połaci kojarzy się bardziej z pałacem czy rezydencją niż z domem jednorodzinnym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama