REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać idealny projekt domu?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego.
Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością podjęcia trudnego wyboru. Na co zwrócić uwagę?

Co powinien zawierać profesjonalny projekt?

Projekt architektoniczno-budowlany powinien określać:
• funkcję budynku,
• formę i konstrukcję obiektu budowlanego,
• jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną,
• oraz rozwiązania techniczne i materiałowe.

REKLAMA

Projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie powinien zawierać:
• określenie granic działki,
• usytuowanie,
• obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
• sieci uzbrojenia terenu,
• sposób odprowadzania wód opadowych,
• sposób włączenia działki do układu dróg lądowych,
• układ zieleni ze wskazaniem charakterystycznych elementów,
• wymiary, rzędne i wzajemne odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy sąsiadujących terenów.

Aby wybudować dom zgodnie z prawem, jego projekt należy dopasować do działki, na której budujemy oraz do jej otoczenia.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Co to jest projekt energooszczędny?

REKLAMA

Projekty domów energooszczędnych są w ostatnim czasie bardzo popularne. Projekty te mają w swych założeniach zmniejszać zużycie energii w domu poniżej wartości normatywnych.
Przy ocenie takiego projektu trzeba ustalić, czy podawane parametry energetyczne odnoszą się do strat cieplnych wynikających z konstrukcji budynku, czy też określają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, które w praktyce może znacznie odbiegać od podanych wartości. Zależy ono bowiem od bardzo wielu czynników związanych ze:
• sposobem użytkowania,
• lokalizacją domu,
• warunkami klimatycznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając projekt domu energooszczędnego, należy wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny, porównujący wzrost nakładów inwestycyjnych ze spodziewanymi oszczędnościami w eksploatacji budynku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu?

Niezależnie od tego czy projekt jest energooszczędny czy nie, przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:
• Powierzchnia netto - mierzona w świetle ścian na wysokości ponad 1 m ponad poziomem podłogi;
• Powierzchnia zabudowy - powierzchnia działki, którą zajmuje wykończony budynek;
• Kubatura - objętość budynku liczona w obrysie zewnętrznym wszystkich kondygnacji pod i naziemnych;
• Minimalna szerokość działki – minimalna szerokość teoretycznej, prostokątnej działki, na której mógłby stanąć dom. Powinna być zatwierdzona przez architekta przed zakupem projektu;
• Wysokość budynku – odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu terenu do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu;
• Liczba pokoi – ilość pomieszczeń o funkcji mieszkalnej;
• Kąt nachylenia dachu – podawany w stopniach, kąt nachylenia połaci dachu.

Zobacz także: Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym

Zakup projektu gotowego jest tańszy niż zlecenie indywidualnego wykonania projektu. Uwzględniając jednak koszty adaptacji projektu gotowego, można się przekonać, iż jest to inwestycja nieopłacalna. Szczególnie, gdy działka budowlana ma nietypowy kształt, położenie lub grunt.

Obejrzyj także: Projekty domów jednorodzinnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA