reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki strop powinien być w Twoim domu?

Jaki strop powinien być w Twoim domu?


Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę? Strop musi współgrać z wymaganiami technicznymi budynku. Jeśli remontujemy stary strop musimy zadbać o jego odpowiednie wzmocnienie. Przy każdym z tych działań powinien znajdować się specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

W prawidłowym projekcie stropu musi się znaleźć dokładnie opracowana dokumentacja systemu stropowego, uwzględniająca wszelkie możliwe obciążenia, które strop musi przenieść oraz niezbędne rysunki (plan montażowy i szczegóły konstrukcyjne). W projekcie muszą być zamieszczone również wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia. Konieczne są także szczegółowe informacje na temat materiałów, jakich należy użyć (klasy betonu, gatunku stali, itp.).

Wykonawca może samodzielnie zmieniać jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów na lepszą. W przypadku konstrukcji drewnianych może również zastosować wyższą klasę drewna. Jednak takie decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane. Na skutek złego doboru stropu mogą wystąpić takie zjawiska, jak pękanie tynku, słaba izolacja dźwiękowa, czy nawet zawalanie się konstrukcji.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

W gotowym projekcie domu wybór stropu jest już dokonany. Jeśli decydujesz się jednak na projekt indywidualny, wyboru musisz dokonać samodzielnie (z ewentualną pomocą specjalistów).
Rodzaj stropu należy wybierać biorąc pod uwagę:
• kondygnacje, które ma oddzielać;
• zadania, które ma spełniać;
• izolacyjność, jaka jest potrzebna.

Jeśli wystarczy Ci tłumienie dźwięków powietrznych (muzyka, rozmowy), to sprawdzą się stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne. Jeśli potrzebujesz tłumienia dźwięków uderzeniowych, dobrze jest na takim stropie ułożyć pływającą podłogę (nie połączoną sztywno z konstrukcją stropu). Na izolacyjność cieplną stropu należy zwrócić uwagę, gdy ma on oddzielać kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej. Aby uniknąć strat ciepła od chłodnej strony kondygnacji, należy ułożyć ocieplenie.

Przy wyborze stropu warto także zwrócić uwagę na właściwości materiału, z którego jest on wykonany. Jeśli parametry termoizolacyjne budulca są niskie, strop może w przyszłości okazać się miejscem powstawania nieszczelności - tzw. mostków termicznych, przez które szczególnie łatwo ucieka ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stropów umieszczonych nad piwnicą lub stropodachu.

Wszelkie objawy wskazujące na osłabienie nośności stropu, czy odkształcenia, powinny być sygnałem do natychmiastowego zajęcia się tym problemem. Zjawiska takie występują najczęściej w starych obiektach, na skutek starzenia się materiału. Mogą się jednak pojawić i w innych budynkach w wyniku przeciążenia, niewłaściwego wykonawstwa, czy zjawisk przyrodniczych (trzęsienia ziemi, tąpnięcia).Wzmocnienia może wymagać również strop, jeśli planujesz większe obciążenie na wyższej kondygnacji np. przy adaptacji poddasza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników.  Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę?
Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę?

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama