reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?

Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?


Powody łuszczenia się farby zależne są od czasu, który minął od pomalowania elewacji. Jeśli farba łuszczy się zaraz po pomalowaniu, to błędy popełniliśmy już przed malowaniem i w trakcie malowania. Natomiast jeśli farba na naszej elewacji złuszczyła się po długim czasie, przyczyną może być wilgoć, wysoka zmienność temperatur czy wysokie nasłonecznienie.

Złuszczona farba na elewacji szpeci nasz dom, mówi o tym, że dom jest zaniedbany i zniszczony. Najczęściej farba łuszczy się zaraz po malowaniu, co może być irytujące, ponieważ właśnie przeprowadziliśmy remont, a nie uzyskaliśmy pozytywnego efektu. Rola farby na elewacji to nie tylko względy estetyczne, lecz także ochronne. Farba chroni elewację w pewnym stopniu przed wilgocią oraz zapewnia jej czystość. Kiedy farba się łuszczy jest to niemożliwe. Dlatego też przed malowaniem warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, by później nie musieć malować elewacji od nowa czy usuwać starej złuszczonej warstwy.

Łuszczenie się farby na elewacji może wystąpić już w czasie malowania albo po niedługo po malowaniu. Zwykle jest to nasza wina, choć zdarza się, że farba – mimo deklarowanej jakości – wcale takiej nie posiada. Żeby ustrzec się przed słabą farbą, najlepiej spytać się fachowców (wykonawców, sprzedawców) bądź znajomych (jakie farby stosowali, a jakie odradzają). Farba musi być wybrana do malowanego podłoża. Musi być także nowa i odpowiednio wymieszana.

Farba, na którą się decydujemy, musi być ściśle dopasowana do powierzchni, którą będziemy malować. Każde jej niedopasowanie może spowodować szybsze złuszczenie się farby.Zbyt szybkie malowanie kolejnych warstw farb także może być przyczyną łuszczenia, dlatego należy sprawdzić, po jakim czasie można nałożyć kolejne warstwy. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne. Najczęściej właśnie ten aspekt jest pomijany, co powoduje późniejsze łuszczenie się farby. Podłoże przed malowaniem należy odpylić, odtłuścić (w razie konieczności) i co najważniejsze odpowiednio zagruntować. Pyły i tłuszcze powodują mniejszą przyczepność farby do podłoża. Aby ją polepszyć, należy umyć podłoże wodą ze środkami czyszczącymi, poczekać aż wyschnie, po czym zagruntować podłoże i ponownie zostawić, by wyschła. 

Jeśli chcemy odnowić elewacje z łuszczącą się farbą, należy usunąć wszelkie złuszczenia oraz sprawdzić stan pozostałej farby. W tym celu nacinamy farbę ostrym nożykiem, po czym przyklejamy szeroką taśmę samoprzylepną na powstałą kratownicę. Następnie odrywamy taśmę i obserwujemy ilość oderwanych kwadracików. Im jest ich więcej, tym podłoże jest słabsze. Przy bardzo słabym należy usunąć całą farbę. Jeśli kwadracików będzie kilka należy dobrze oczyścić i zagruntować podłoże.
Malowanie nowego podłoża należy rozpocząć po jego wyschnięciu, np. dla tynków tradycyjnych malowanie możemy rozpocząć 30 dni po ich ułożeniu.

Farba na elewacji po długim czasie może ulec złuszczeniu przez działanie warunków atmosferycznych. Duże nasłonecznienie, spore różnice temperatur, opady i wilgoć są głównymi wrogami farb. Dlatego należy wybierać farby dobrej jakości, by maksymalnie wydłużyć czas jej trwałości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama