reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.

Rola izolacji termicznej na ławach fundamentowych

W obecnych czasach podczas budowy domu, dążymy do tego by był on energooszczędny, aby zapewniał nam niskie koszty ogrzewania oraz utrzymywał we wnętrzu odpowiedni mikroklimat. W tym celu należy ocieplić każdy element budynku w taki sposób aby zminimalizować straty ciepłą z wewnątrz. Ochrona budynku musi być kompleksowa, a nasz budynek powinniśmy chronić izolacją termiczną z każdej strony. Zarówno w domu podpiwniczonym jak i nie podpiwniczonym, oprócz izolacji ścian i stropów, powinniśmy stosować także izolację termiczną fundamentów, gdyż ziemia przemarza nawet do głębokości 1 metra poniżej poziomu gruntu. 

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Czym ocieplać ławy fundamentowe?

Izolacja termiczna poza pełnieniem swoich podstawowych funkcji, powinna być także odporna na wodę, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Właściwości termiczne dostępnych materiałów izolacyjnych są bardzo zbliżone, lecz i tak powinniśmy wybierać te o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Ławy i ściany fundamentowe poza stratami ciepła, są narażone także na negatywne działanie wody gruntowej. Dlatego też, wybrany przez nas materiał nie powinien chłonąć wody. Stosowany materiał izolacyjny ław, powinien być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, pierwszą okazją do uszkodzenia izolacji jest już moment zasypywania fundamentów w późniejszym czasie, naszą izolację mogą uszkodzić też korzenie drzew. Do ocieplania ław fundamentowych najlepiej używać styropianu XPS.

Zobacz także: Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

Uszkodzona izolacja termiczna na ławach fundamentowych nie spełni swojego zadania, dodatkowo może być punktem przedostawania się wody, która będzie powodować wilgoć. Warto zaznaczyć, że usuwanie skutków zawilgocenie fundamentów jest bardzo skomplikowane i kosztowne a sama wilgoć jest niebezpieczna i powoduje wiele szkód. 

Materiałem spełniającym wszystkie te warunki jest styropian XPS. Tylko ten materiał posiada znikomą chłonność wody, oraz ma lepsze właściwości termiczne od styropianu EPS, poza tym jest dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ jest bardzo twardy. Styropian EPS, poza gorszymi właściwościami ochronnymi przed wodą, posiada gorsze właściwości termiczne oraz co najważniejsze jest materiałem mniej wytrzymałym na uszkodzenia. Wełna mineralna ze względu na swoje właściwości powinna być stosowana w miejscach wentylowanych a jej brak ochrony przed wodą wyklucza jej stosowanie na ławach fundamentowych.

Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama