REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym ocieplić dach płaski?

Krzysztof Kowalski
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie

REKLAMA

REKLAMA

Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.

Rola ocieplenia 

REKLAMA

W czasach coraz częstszych podwyżek materiałów, ciężko nie wspomnieć o roli izolacji termicznej. Szukamy metod oszczędności pieniędzy przez wyszukiwanie tańszych metod grzewczych bądź mniejszego zużycia energii. W celu zmniejszenia ilości zużywania energii możemy wymienić system grzewczy na nowszy i wydajniejszy. Możemy też zacząć od podstawowych czynności (także przy nowopowstających budynkach) czyli zastosowaniu odpowiednio dobranej i wykonanej izolacji termicznej wszelkich przegród w tym dachu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Stropodach

Dach płaski, zwany też stropodachem, posiada nachylenie połaci do 20°. Wyróżnia się także stropodachy wentylowane i niewentylowane. W zależności od typu dachu zastosujemy różnego rodzaju materiały nawet tego samego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stropie wentylowanym stosujemy wełnę mineralną w postaci mat bądź granulatów, a w niewentylowanym używamy twardych płyt.W zależności od stosowanych materiałów, rodzaju dachu czy przeznaczenia pomieszczeń, zaleca się stosowanie 20–30 cm izolacji termicznej. Warto sprawdzić, jaka jest wymagana grubość izolacji, by później nie być zawiedzionym z położonej izolacji czy wręcz zmuszonym do docieplenia dachu.

Dostępne materiały

Do izolowania termicznego dachów płaskich służy przede wszystkim wełna mineralna w postaci już wspomnianych twardych płyt, granulatów, mat oraz styropian wraz z polistyrenem ekstrudowanym.

Wełna mineralna – do jej zalet zaliczymy bardzo długą trwałość. Materiał ten nie starzeje się i nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach. Wełna skalna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu spełnia wszelkie przepisy ppoż. w budownictwie. Jest dobrym izolatorem ciepła posiada współczynnik przenikania ciepła w okolicach 0,040 W/mk. Pełni też funkcję izolacji akustycznej. Przy stosowaniu wełny mineralnej jako ostatniej warstwy przed położeniem pokrycia, należy zastosować twarde zaimpregnowane płyty bądź płyty hydrofobizowane.

Warstwa wełny mineralnej może być także warstwą spadkową na dachu, należy jedynie zamówić wcześniej u producenta odpowiednio wykonaną, podciętą izolację.

Styropian i polistyren ekstrudowany – są materiałami twardymi, trwałymi oraz nienarażonymi na kontakt z wodą. Niestety są materiałami palnymi. Nie są także idealnym izolatorem akustycznym. Posiadają dobre właściwości cieplne, a ich współczynnik przenikania wynosi około 0,040 W/mk. w zależności od producenta i jakości materiału.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA