reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

W projekcie termicznym ocieplenia powinny znaleźć się dokładne wyliczenia rodzaju i grubości termoizolacji i projekty wykonania detali, czyli miejsc specyficznych konkretnej elewacji, w których mogą powstawać przerwy w izolacji. Zazwyczaj dostawcy systemów ociepleniowych mają gotowe rozwiązania szczegółów, które są dopasowywane do poszczególnych budynków.

1. Dokładne mocowanie płyt termoizolacyjnych: wszystkie szczeliny powstałe w czasie klejenia należy wypełnić niskorozprężną pianką PU.

2. Ocieplenie ścian fundamentowych i cokołów: ściana fundamentowa powinna być zabezpieczona materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości. Należy zabezpieczyć miejsca od ławy fundamentowej do właściwego ocieplenia. Dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i wodami podziemnymi wymagają płyty poniżej gruntu.

Zobacz także: Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

3. Obróbki wokół okien: w nowych budynkach okna są płytko osadzone w ścianie, dlatego wystarczy zrobić odpowiednią obróbkę ościeży i prawidłowo zamontować podokienniki. Jeśli jednak okna są osadzone głębiej (dotyczy to starszych budynków) wtedy możemy jedynie ocieplić je materiałem termoizolacyjnym o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej.

4. Połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu: ważne jest zachowanie ciągłości termoizolacyjnej. Zasada ta dotyczy dachów płaskich i spadzistych. Producenci systemów ociepleń posiadają gotowe warianty rozwiązań.

5. Obróbka płyt balkonowych: w przypadku balkonów nie da się uniknąć przerw w izolacji, natomiast można zminimalizować ich działanie. W nowych budynkach stosuje się odpowiednie rozwiązania w czasie wylewania konstrukcji balkonu. W budynkach bez takiej termoizolacji możemy wykonać z obu stron płyty balkonowej warstwę ocieplenia o najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego można zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody poprzez zaizolowanie krawędzi przy ścianie i wykończenie powierzchni, np. płytkami ceramicznymi.

6. Balustrady, markizy, zadaszenia: tego typu elementy przechodzą przez warstwę termoizolacji, są więc punktowymi mostkami termicznymi. W projekcie powinny zostać uwzględnione jako detale rysunkowe, na kolejnym etapie powinny być wyznaczone na ścianie przed zamocowaniem ocieplenia. Tego typu przerwy w izolacji można zmniejszyć przy pomocy wkładek termoizolacyjnych. Są one bardziej wytrzymałe na ściskanie i mniej się odkształcają od zwykłych płyt termoizolacyjnych.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. SSO
fot. SSO

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama