REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.
fot. SSO
fot. SSO
SSO
SSO

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Aneks w zwięzły sposób opisuje niezbędne czynności, które trzeba wykonać przy każdej pracy ociepleniowej, niezależnie od tego, jakiej wielkości jest budowa. Treść dokumentu jest napisana w sposób prosty i przejrzysty, tak, żeby osoba niezwiązana z branżą budowlaną mogła go zrozumieć. Ponadto znajdują się w nim podpowiedzi, jak na każdym etapie prac sprawdzać realizację projektu przez wykonawcę.

REKLAMA

Wykonawca, który zgadza się na podpisanie aneksu, tym samym pokazuje, że ma doświadczenie w wykonywaniu prac budowlanych i zna przepisy i normy budowlane.

Aneks został zaakceptowany przez członków komisji technicznej SSO, co w praktyce oznacza, że jest on uznawany przez wiodące firmy z branży ociepleń ETICS.

Zobacz także: Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?

Wzór aneksu znajduje się poniżej:

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma budowlana ……………………………………………………………….. zwana dalej Wykonawcą reprezentowana przez: …………………………………………………………
nr dowodu osobistego…………………………………………………………..
NIP: ……………………………………..
zobowiązuje się do wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych budynku (adres obiektu): …………………………. …………………………………………………………………metodą…………………………………
w systemie…………………………………………………………………………….
na zlecenie …………………………………………………………………………… zwanego(ej) dalej Inwestorem
z zachowaniem poniższych reguł.

Uwagi ogólne

1. Ocieplenie zostanie wykonane zestawem materiałów posiadającym aktualną aprobatę techniczną nr ……………………………………… z użyciem materiałów (zdefiniowanych w powyższej aprobacie) o następujących nazwach:
a. klej do mocowania materiału termoizolacyjnego: …………………………………………………….…………………………………………………………………
b. rodzaj i typ materiału termoizolacyjnego: ……………………………………………………..
c. klej do zatapiania siatki: ………………………………………………………………………………..
d. siatka z włókna szklanego: …………………………………………………………………………….
e. preparat gruntujący : ……………………………………………………………………………………
f. tynk nawierzchniowy: ……………………………………………………………………………………
g. farba elewacyjna (jeśli jest stosowana): ………………………………………………………..
h. inne: ……………………………………………………………………………………………………………..

2. Wykonawca oświadcza, że pracownicy wykonujący ocieplenie zostali przeszkoleni w zakresie stosowania powyższego systemu.

REKLAMA

3. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za ocenę i właściwe przygotowanie podłoża.
W przypadku stwierdzenia uzasadnionej konieczności wykonania czynności dodatkowych w celu optymalnego przygotowania podłoża (np. szpachlowanie, wzmocnienie, gruntowanie), generujących ponadnormatywne zużycie materiału, wykonawca poinformuje inwestora przed przystąpieniem do prac, a koszta te zostaną ujęte w kosztorysie. W przypadku, gdy zgłoszenie nie nastąpi przed przystąpieniem do robót, wszelkie koszty związane z dodatkowym materiałem, niezbędnym do prawidłowego przygotowania podłoża i prowadzenia dalszych etapów prac w zgodzie z wytycznymi wykonawstwa, ponosi Wykonawca.

Ponadnormatywne zużycie materiału na właściwie przygotowanym podłożu, przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń producenta, pozostaje przedmiotem roszczeń wykonawcy w stosunku do producenta.

Zobacz także: Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Kolejne etapy prac:

REKLAMA

1. Za pomocą łączników mechanicznych i w razie nierówności podkładek poziomujących zostaną zamontowane listwy cokołowe:
a. właściwie wypoziomowane
b. pomiędzy listwami zostanie zachowana odległość ok. 1 mm umożliwiająca ruchy termiczne listwy (zaleca się dodać łączniki międzylistwowe)
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

2. Płyty termoizolacyjne zostaną przyklejone do ściany jedną z dwóch poniższych metod (zaznaczyć wybrane pole):
• „obwodowo-punktową”
• całopowierzchniową
Odbiór tego etapu nastąpi po przerwie technologicznej (określonej w kartach technicznych producenta systemu) , poprzez ucisk (kciukiem lub dłonią) wybranych miejsc, ze szczególnym uwzględnieniem narożników płyt. W przypadku wątpliwości, czy płyty zostały przyklejone zgodnie z pkt.2 Wykonawca wykona odkrywkę (zdjęcie całej płyty termoizolacyjnej) w miejscu wskazanym przez inwestora.

3. Dodatkowe mocowanie płyt termoizolacyjnych z użyciem łączników mechanicznych nastąpi po przerwie technologicznej (zgodnie z okresem przewidzianym przez systemodawcę). W zależności od rodzaju materiału termoizolacyjnego łączniki posiadać będą trzpień stalowym lub tworzywowym.
a. Mocowanie przy pomocy łączników mechanicznych posiadających aprobatę techniczną nr…………………………………….. będzie wykonane w następujący sposób:
• w podwyższonym standardzie: łączniki będą zagłębione w otworach a następnie zadeklowane krążkiem z materiału termoizolacyjnego (tzw. termodyble)
• metodą zwykłą: talerzyki łączników zlicowane z płaszczyzną elewacji 1)
• łączniki nie są wymagane
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

4. Wszystkie szczeliny pomiędzy płytami zostaną wypełnione:
• przeznaczoną do tego niskorozprężną pianką PU
• paskami materiału zastosowanego do termoizolacji
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne
5. Nierówności powierzchni przyklejonych płyt termoizolacyjnych zostaną zniwelowane przez szlifowanie

6. Przed wykonaniem warstwy zbrojącej wszystkie narożniki otworów zostaną zazbrojone paskami siatki (wymienionej w pkt. 1 Uwag Ogólnych) o wymiarach min. 25x35 cm, wklejanymi pod kątem 45º
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

7. Ocieplenie ościeży okien i drzwi zostanie wykonane:
• z zastosowaniem profili przyokiennych lub taśm rozprężnych
• bez wyżej wymienionych elementów
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne

8. Warstwa zbrojąca zostanie wykonana po odpowiednim czasie od przyklejenia warstwy termoizolacji, zgodnie z wskazaniami producenta systemu, w taki sposób, aby jej grubość była zgodna z aprobatą techniczną i zaleceniami producenta. Siatka powinna być całkowicie zatopiona w kleju. Wykonanie warstwy zbrojącej nastąpi w jednej lub dwóch czynnościach roboczych (zatapianie siatki + szpachlowanie nierówności powierzchni).
Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne.

9. Równość powierzchni warstwy zbrojącej powinna odpowiadać dopuszczalnym odchyleniom jak dla tynków kategorii III, zgodnie z normą PN-70/B-10100 tj. odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i odchylenie krawędzi od linii prostej nie będzie większe niż 3 mm i w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej o długości 2 m.

10. Warstwa gruntująca (gruntowanie pod wyprawę tynkarską) aplikowana będzie po odpowiednim czasie od położenia warstwy zbrojącej 2. Czas ten zgodny będzie z długością przerwy technologicznej określonej przez producenta systemu ociepleń Odbiór etapu nastąpi poprzez oględziny zewnętrzne.

11. Powłoka tynkarska lub inne warstwy wykończeniowe zostaną wykonane po odpowiednim czasie od wykonania powłoki pośredniej, zgodnie z okresem wskazanym przez systemodawcę
Odbiór końcowy nastąpi poprzez wizualną ocenę nieuzbrojonym okiem, z odległości większej niż 3 m, przy świetle naturalnym.


Uwagi końcowe

W sytuacjach spornych strony mogą zasięgnąć opinii systemodawcy lub niezależnych ekspertów.

¹w takim rozwiązaniu należy liczyć się z możliwością wystąpienia tzw. „efektu biedronki” – czyli uwidocznienia talerzyków łączników na elewacji w okresie niskich temperatur lub wysokiej wilgotności względnej powietrza.
² warstwa pośrednia może być pominięta wyłącznie jeśli wynika to z aprobaty technicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA