reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Stropy w domach drewnianych

Stropy w domach drewnianych


Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.

W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi. Z góry podłogę stanowi deska, a w łazience czy kuchni płyty OSB wyłożone ceramiką. Można zastosować gęstszy układ belek o mniejszym przekroju, miejsca bardziej obciążone (jak podłoga pod wanną czy brodzikiem w łazience) wzmacnia się stalowymi profilami, przykręcanymi do belek lub montowanymi w nacięciach od spodu. Takie rozwiązanie usztywnia strop i rozkłada ciężar na większą powierzchnię.

Od dołu belki stropu wykańcza się płytą kartonowo-gipsową, coraz częściej spotyka się widoczne belki sufitowe delikatnie opalane, co nadaje im niepowtarzalny wygląd starego drewna. Problemem w stropie o konstrukcji drewnianej jest jego akustyczność. Niweluje się to przez ułożenie warstwy wełny mineralnej pomiędzy belkami nośnymi, co z kolei wpływa pozytywnie na izolacyjność termiczną.

Zobacz także: Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Strop z belek jest lekki, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie ścian konstrukcyjnych, a podparcia słupowe pozwalają na stosowanie małych przekrojów belek. Konstrukcja jest szybka i prosta w wykonaniu, a wyeliminowanie prac na mokro pozwala na budowanie w okresie zimowym.

Wszystkie powierzchnie mocowania (punkty podparcia) na ścianach oraz słupach powinny być posmarowane klejem poza śrubami i kotwami. Można również stosować elastyczne wkładki, które zmniejszą skrzypienie konstrukcji w czasie eksploatacji. Konstrukcja nośna stropu wykonana z drewna jest podatna na korozję biologiczną. Należy stosować środki przeciw owadom i grzybom, aby uniknąć osłabienia konstrukcji po kilku latach. Instalacje, poprowadzone w stropie, należy umieszczać w rurkach z tworzywa sztucznego i ocieplać wełną. Awaria przewodów może spowodować iskrzenie, a nawet zapalenie się drewna. Palność elementów drewnianych zmniejszają środki chemiczne oraz warstwa odpornej na ogień wełny. Dom drewniany warto zaopatrzyć w instalację z detektorami dymu nie tylko w pomieszczeniach, lecz także w trudno dostępnych miejscach, w których przebiegają przewody instalacyjne. Zastosowanie stropu drewnianego – nawet w domu murowanym z pozostawionymi widocznymi belkami – nadaje pomieszczeniu klimat i tradycyjny charakter.

Zobacz także: Jak ułożyć dachówki?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi fot. Justyna Żarnowska
W domach z drewna niemożliwe jest zbudowanie stropu z betonu, dlatego też wykorzystuje się belki drewniane z miejscowymi stężeniami stalowymi fot. Justyna Żarnowska

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama