reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?

Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?


Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna. Dzięki temu wydłuża się znacznie trwałość i przydatność do użytkowania. Wyróżnia się kilka sposobów zabezpieczania drewna: impregnację preparatami do ochrony drewna poprzez moczenie w wannach oraz impregnację ciśnieniową.

Impregnacja zapewnia lepszą ochronę drewna w przypadku elementów o dużym przekroju poprzecznym. W tej technologii roztwór środka ochronnego dociera znacznie głębiej niż w przypadku impregnacji przez zamoczenie. W tym przypadku, w zależności od środka, rozcieńcza się go w czystej wodzie – w podanych przez producenta proporcjach – i moczy materiał od 15 do 24 godzin. Przy metodzie ciśnieniowej – w bardziej stężonym roztworze i w podwyższonym ciśnieniu – drewno konstrukcyjne należy moczyć od 6 do 12 godzin. 

Wyróżnia się również podział ze względu na właściwości działających preparatów. Zwalczają one odpowiednio jeden, dwa lub wszystkie trzy czynniki działające szkodliwie na drewno. Przed zakupem w składzie drewna lub w tartaku gotowego materiału na więźbę dachową, powinniśmy dowiedzieć się, jaką metodą i preparatem nasz materiał został zabezpieczony. Drewno przeznaczone na konstrukcję dachu powinno być przede wszystkim chronione przed wilgocią, a więc przed rozwojem grzybów i pleśni. Z uwagi na duże obciążenie elementów musi być ono chronione także przed owadami. Toczone przez korniki drewno traci swoją wytrzymałość, co grozi katastrofą budowlaną, poważną w skutkach. Dobrze jest zabezpieczyć materiał przed ogniem. Elementy drewniane, obłożone niepalną wełną mineralną na poddaszu, są wstępnie chronione. Jednak dla lepszego efektu i uzyskania dodatkowego czasu na ewakuację w razie pożaru, warto dołożyć starań, aby nasza więźba była mniej palna niż surowe drewno. 

Zobacz także: Jak wyremontować dach płaski?

Impregnaty nie są szkodliwie dla człowieka, a lekkie wytrącenie się środka zabezpieczającego po wyschnięciu drewna nadaje mu zielonkawy kolor. Po intensywności barwy można poznać czy drewno było dostatecznie długo moczone w roztworze impregnatu, czy tylko nim pomalowane. Nieuczciwi handlarze drewnem konstrukcyjnym, które nie jest tanie, robią tak dla oszczędności na preparatach impregnacyjnych. Należy pamiętać, aby zakupione drewno nie leżało pod gołym niebem. Słońce źle je wysuszy, co utrudni wbudowanie go w konstrukcję więźby dachowej.

Zobacz także: Kiedy wyremontować dach?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna
Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama