reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Obowiązki Projektanta

- Zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego – oznacza to, że projektant prowadzący projekt, Architekt powinien powierzyć wykonanie specjalistycznych projektów jak np. projektu instalacji elektrycznej uprawnionemu projektantowi z branży elektrycznej. Dotyczy to wszystkich potrzebnych w budynku branż i specjalności. Projektant również ma obowiązek koordynowania prac projektowych wszystkich branż i specjalności biorących udział w wykonywaniu dokumentacji tak, żeby całość współgrała, a poszczególne elementy budynku i instalacji nie kolidowały ze sobą.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

- Sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – oznacza to, że projektant jest zobowiązany do wykonania w formie opisowej informacji dotyczącej charakterystyki obiektu i prac budowlanych biorąc pod uwagę ewentualne zagrożenia oraz ich uniknięcie oraz zabezpieczenie pracowników i budowy. Są to dane wyjściowe do sporządzanego przez kierownika budowy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia koniecznego do przygotowania i prowadzenia budowy.

Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?

- Uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów.

- Wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań; sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej.

- Sprawowanie nadzoru autorskiego za żądanie inwestora lub organu w zakresie:
• stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
• uzgadniania możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Powyższe dwa punkty zobowiązują projektanta do czynnego udziału w budowie oraz do współpracy z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego w zakresie informowania, wyjaśniania, uzgadniania i ewentualnych zmian dotyczących dokumentacji projektowej, i zawartych w niej rozwiązań typowych i nietypowych.

Zobacz także: Czego można wymagać od projektanta podczas budowy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym.
Prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama